تبلیغات
شما

آموزش مشکلات شنوایی و کارکرد سمعک به کودکان

آموزش مشکلات شنوایی و کارکرد سمعک به کودکان

زمانی که فرزندان ما بسیار کوچک هستند سوالات بسیار جالبی از ما می‌پرسند. در گذشته هنوز اینترنت اختراع نشده بود و به همین دلیل پدر و مادرها بیشتر وقت خود را در قسمت کودکان کتابخانه به پیدا کردن جواب سوالات جالب آن‌ها سپری می‌کردند. سوالاتی از قبیل کفشدوزک‌ها چه می‌خورند؟ و رعد و برق چیست؟ ذهن کنجکاو کودکان همواره در حال طرح سوال است و ما نیز وظیفه داریم تا جایی که در توان‌مان است به آن‌ها پاسخگو باشیم. 

اگر شما هم از سمعک استفاده می‌کنید و قصد دیدار با نوه‌های خود در تعطیلات آخر هفته را دارد، احتمالا با سوالات آن‌ها مواجه خواهید شد. بدون شک چشم‌ها و دست‌های کنجکاو آن‌ها به طرف سمعک شما جلب خواهد شد و در مورد آن از شما سوال خواهند کرد. چطور می‌خواهید مشکلات شنوایی را برای یک بچه توضیح دهید؟ چطور می‌خواهید به آن‌ها آموزش دهید که با توجه به وضعیت شنوایی شما بتوانند بدون مشکل با شما ارتباط برقرار کنند؟ برای این‌که در این مورد به شما کمک کنیم نکاتی را در این مطلب برای‌تان آورده‌ایم.

یکی از توصیه‌های اولیه این است که اگر از سمعک استفاده می‌کنید و متوجه نمی‌شوید که کودک چه می‌گوید به جای این‌که بگوید صدایت را نمی‌شنوم و حرفت را تکرار کن بهتر است وانمود کنید که متوجه حرف‌های او شده‌اید. به خواندن ادامه دهید تا نحوه‌ی توضیح دادن مشکلات شنوایی و دلایل استفاده از سمعک برای کودکان را بیاموزید.

 

سنین 2 تا 5 سال

در این سنین کودک دوست دارد بازی کند پس از طریق بازی کردن می‌توانید با آن‌ها ارتباط برقرار کنید. این بازی کردن باعث می‌شود که کودکان ارتباط چشمی را قبل از ارتباط کلامی یاد بگیرند. برای داشتن ارتباط بهتر با کودکان بازی زیر را با آن‌ها انجام دهید:

 • دست‌تان را روی چشم‌تان بگذارید و ساکت بمانید.
 • دست‌تان را از روی چشم‌تان پایین بیاورید و با کودک ارتباط چشمی برقرار کنید و سپس با او حرف بزنید.
 • اگر قبل از این‌که شما دست‌تان را از روی چشم‌تان بردارید با شما حرف زدند به آن‌ها بگویید «صبر کن! من نمی‌تونم تورو ببینم پس نمی‌تونم صداتو بشنوم».
 • این کار را آن‌قدر تکرار کنید که کودک شما تماس چشمی برقرار کردن قبل از حرف زدن را یاد بگیرد.

باید اشاره کنیم که کودکان در این سن همه چیز را با دهان و انگشت بررسی می‌کنند پس سمعک خود و باتری‌های آن را در هنگامی که از آن استفاده نمی‌کنید در یک جای مطمئن بگذارید.

سنین 5 تا 7 سال

دنیای امروزی پر سر و صداست و صدای اسباب‌ بازی‌ها و دیگر وسایل الکترونیکی می‌تواند حواس شما را در حین ارتباط برقرار کردن با کودکان پرت کند. می‌توانید با خاموش کردن تلویزیون و کاهش دادن دیگر صداهای مزاحم حواس پرتی را به حداقل برسانید. قبل از شروع بازی از آن‌ها بخواهید که آن‌ها نیز اسباب بازی‌ها و دیگر وسایل پر سر و صدای خود را خاموش کنند. مثل همیشه ارتباط چشمی برقرار کنید و کودک را صدا زده و به آرامی با او صحبت کنید.

صحبت کردن در مورد اسباب بازی‌ها می‌تواند باعث شود که کودکان شما بفهمند که سمعک اسباب‌ بازی نیست. اگر از شما پرسیدند که چیزی که در گوش گذاشته‌اید چیست بگویید که یک اسباب بازی است که به شما کمک می‌کند صدای او را بشنوید. همین‌ کار را می‌توانید در مورد عینک خود نیز بکنید. با این وجود بهتر است سمعک خود را در جایی نگه دارید که کودکان کنجکاو نتوانند آن‌ را پیدا کنند.

 

سنین 7 تا 10

در این سن کودکان می‌توانند معنای کاهش شنوایی را درک کنند. برای آن‌ها توضیح دهید که برخی اوقات گوش برای شنیدن نیاز به یک سری وسایل کمکی دارد و در ادامه کارکرد سمعک را برای آن‌ها توضیح دهید. علت اهمیت برقراری ارتباط چشمی با کسانی که شنوایی‌شان کم است را توضیح دهید و از آن‌ها بخواهید که آرام و واضح صحبت کنند. وقتی با کودکان داخل خودرو هستید از آن‌ها بخواهید که تا زمان توقف ماشین با شما صحبت نکنند. اگر در هنگام حرکت از شما سوال پرسیدند جواب آن‌ها را ندهید.

 

سنین 10 تا 14 سال

استفاده از تکنولوژی‌هایی مثل پیام کوتاه و ایمیل در این سنین امری عادی است. اگر کودکان در این سنین با شما رو در رو صحبت می‌کنند از آن‌ها بخواهید که آرام و واضح صحبت کنند. از آن‌ها زیاد فاصله نگیرید و با آن‌ها ارتباط چشمی برقرار کنید طوری که بتوانید صورت آن‌ها را ببینید. اگر می‌خواهید در مورد مسئله‌ی مهمی با آن‌ها صحبت کنید، بهتر است به یک اتاق ساکت بروید.

اگر برنامه ریزی کرده‌اید که به دیدن نوه‌‌های خود بروید یا قرار است آن‌ها به دیدن شما بیایند، بهتر است از قبل در مورد نحوه توضیح مشکلات شنوایی و دلایل استفاده از سمعک برای آن‌ها فکر کنید و خود را آماده پاسخگوی به سوالات آن‌ها بکنید.

منبع : Healthyhearing

 • تاریخ و ساعت انتشار :
  19:25       1395/11/12
 • تعداد بازدید :
  539
 • پسندیده :

کلمات کلیدی

مشکلات شنوایی

آموزش سمعک

سمعک کودکان

استفاده از سمعک

نحوه استفاده از مسعک
دلیل اصلی شکست استارت‌آپ‌ها - عقب ماندن از رقبا

با وجود این ادعا که هیچ استارت‌آپی نباید به رقبای خود توجه داشته باشد، واقعیت این است که وقتی ایده‌ای پا بگیرد و توجه دیگران را جلب کند، رقبای زیادی به میدان وارد می‌شوند. و با این‌که وسواس در مورد رقبا درست نیست، نادیده گرفتن آن‌ها دلیل شکست ۱۹% از استارت‌آپ‌ها بوده است.

مارک هدلند از استارت‌آپ Wesabe این‌طور می‌گوید: «بین بدترین روش جمع‌آوری داده و حجم کاری که Wesabe شما را وادار به انجامش می‌کرد، بهتر این بود که تجربه‌ جذاب Mint را دنبال کرده و نتیجه‌ خوب آن را سریع‌تر به دست می‌آوردید. تمام چیزهایی که به آن‌ها اشاره کردم (عدم وابستگی به یک منبع مالی مجزا، حفظ حریم شخصی کاربر، کمک به کاربران تا تغییری واقعی در امور مالی خود به وجود بیاورند)، تمام این‌ها دلایلی خوب و منطقی بود تا هدفی مشابه ما داشته باشید. اما اگر محصول کارایی نداشته باشد، دیگر هیچ کدام از این‌ها مهم نیست.»