تبلیغات
شما

نکات مهم در مصاحبه شغلی را بیاموزید

نکات مهم در مصاحبه شغلی را بیاموزید

بـعد از ارسال رزومه تان، برای مصاحبه دعوت شده اید. این اولـیــن قدم به سمت شغل مورد نظرتان است. رزومه شما هـویتـــتان را اعـلام می‌کند، اما رفتار‌های شما، چه خوب چه بد،میتواند تاکیدی بر آنها باشد. حال نوبت آن است که مهارت هایتان را نشان دهید.

با مقالات آموزشی بلدیاب همراه باشید

به گزارش زندگی، به همین بهانه می‌خواهیم راهکارهایی را که به وسیله آن‌ها می‌توانید کارفرمایتان را به برگزیدن خودتان متقاعد کنید، بازگو کنیم:

 

- آداب

آداب چیزی بیـش از مجـمـوعـه ای از رفــتار‌های مناسب و خـوب نـیـست. در واقـــع زبانی است که توسط آن احترام و تـوجه خــود را بدیگران بیان میکنیم. در این مقاله، "دیگران" مـنـظور مــصاحبه کننده‌ها هستند، که در حالت معمول نه کمـتر و نه بیشتر از افراد دیگر در زندگی شما تاثیر دارند، تا زمانی که نوبت مصاحبه خود شما نیز برسد و آنوقت نظر آنها از همه کس مهمتر خواهد شد.

بنابراین، روز مصاحبه شما روزی نیست که بخواهید نا مرتب باشید و با بی احترامی و بی توجهی رفتار کنید. این اتیکت‌ها را رعایت کنید و موفق خواهید شد.

 

- سر وقت بیاید

مثل تمام افراد دیگر که سر کار هستند، مصاحبه گر شما نیز مشغول طی کردن ساعاتی از وقت خود سر کار است. نشان دهید که زمان آنها نیز برای شما ارزشمند است. از این گذشته، مگر آنها نیز به شما احترام نگذاشته اند که وقتشان را در اختیارتان قرار داده اند و به شما فرصتی داده اند که خودتان را نشان دهید؟

اگر دیر برسید، دیگران تصور خواهند کرد که فردی خودخواه، بی نظم و گستاخ هستید. پس زمانتان را تنظیم کرده و سعی کنید به موقع برسید و اگر نه تاخیرتان باعث دردسر خواهد شد.

 

- لباس مناسب بپوشید

لباس شما برای رفتن به یک مصاحبه شغلی می‌بایست با محیط آن کار هماهنگ باشد. اما برای حفظ احترام باید یک درجه بالاتر از محیط معمولی آنجا لباس بپوشید. دلیلش این است که اگر لباس نا مناسب بپوشید، چه بالاتر چه پائین‌تر از حالت نرمال، اختلال ایجاد می‌شود. زمانی که توجه باید روی شما و مهارتهایتان متمرکز شود، لباسهایتان نباید اختلالی ایجاد کرده و حواس را پرت کند.

این مثال را در نظر بگیرید: اگر همه افراد در آن محیط کار جین و تی شرت می‌پوشند، شما یک پیراهن آستین بلند رسمی بپوشید. و اگر آنها پیراهن‌های رسمی تن می‌کنند، شما کت و شلوار پوشیده و حتی کراوات هم بزنید

 

- به طریقه دست دادن خود دقت کنید

دست دادن عملی متقابل است که برای برقراری ارتباط انجام می‌شود. در یک مصاحبه، این عمل متقابل بین دو فرد غریبه صورت می‌گیرد، که می‌تواند یکی از اصول اولیه اتیکت مصاحبه به حساب آید. اگر محکم دست طرفتان را یک یا دو بار بفشارید و بعد رها کنید، نشانه‌ی خوشرویی و ملایمت شماست که می‌تواند به سرعت احساسی از امنیت بین دو فرد ایجاد کند.

از طرف دیگر، اگر شل و ول و بی روح دست بدهید، ممکن است باعث ناراحتی طرفتان شود. و حتی قبل از اینکه آنها فرصت آشنایی با شما را داشته باشند، احساس بدی به آنها منتقل خواهید کرد. آسوده خاطر کردن اطرافیانتان هدفی مهم در هر آداب معاشرت است. در این مورد فکر کنید. آیا واقعاً می‌خواهید در مصاحبه گرتان ایجاد ناراحتی کنید؟

 

- تصویری مثبت از خود ارائه دهید

در حین مصاحبه، زمان‌های بسیاری شما نیاز به استفاده از آداب و اتیکت‌ها خواهید داشت. و اگر آنها را درست و بجا استفاده کنید، تصویری خوب و مطمئن در ذهن مصاحبه گرتان ایجاد خواهید کرد. محکم و با قوت صحبت کنید. نباید بگذارید مصاحبه گر از شما بخواهد حرفتان را تکرار کنید یا شک کند که حرفتان را درست شنیده است یا خیر.

به چشمان مصاحبه گرتان نگاه کنید. این ژستی اطمینان بخش است که اکثراً افراد به آن پاسخ مثبت می‌دهند.

برای صحبت کردن از حرکات بدن به اندازه مناسب استفاده کنید. حرکات خوب ممکن است علاقه شما را برای آنحا بودن نشان دهد، در حالیکه سست و بی حال بودن نشانه‌ی بی احترامی و بی تفاوتی است.

مصاحبه کننده تان را با اسم صدا کنید، اما به تعادل. این نشان می‌دهد که شما دقت کرده و به حرفهایش گوش می‌دهید. همچنین ارتباطی ایجاد می‌کند که مصاحبه شما را هر چه بیشتر به سمت موفقیت سوق می‌دهد

 

- دو بار از آنها تشکر کنید

در آخر مصاحبه، زمانی که می‌خواهید از مصاحبه گرتان تشکر کنید، در نظر داشته باشید که هم به خاطر زمانی که برایتان گذاشته اند و هم برای فرصتی که به شما داده اند تشکر کنید. مثل سر وقت رسیدن، تشکر کردن از آنها به این صورت نیز نشان می‌دهد که فرد فهمیده ای هستید و برای وقت دیگران ارزش قائل هستید.

هیچگاه تا آخر آن روز که برایشان یک یادداشت تشکر بفرستید، مصاحبه را تمام شده نپندارید. سعی کنید متن کوتاهی داشته باشد. از ایمیل نیز می‌توانید در این جهت استفاده کنید. و چون مربوط به مسائل کاری است، بهتراست که به دست خط خودتان هم نوشته نشده باشد

 

- سه «نباید»

 

- بدون آمادگی قبلی در آن روز حاضر نشوید

هر چه بیشتر در مورد شرکت و شغلی که برای آن تقاضا داده اید تحقیق کنید، نشانه احترام بیشتر است. خیلی ساده است. فراموش نکنید که مصاحبه گر شما برای این شرکت کار می‌کند و این قسمت بزرگی از زندگی آن فرد را تشکیل می‌دهد. بنابراین نمایش فروتنانه اما مناسب تصویری از حس تعهد شما به این مصاحبه، باعث می‌شود که بهتر جلوه کنید

 

- از صاحب کارهای قبلیتان بدگویی نکنید

اگر نمی‌توانید در مورد کسی حرف‌های خوب بزنید، بهتر است اصلاً هیچ حرفی نزنید. خیلی دور از ادب و احترام است که از صاحب کارها و شرکت‌های قبلیتان بد بگویید و با کارهایشان مخالفت کنید. این باعث ناراحتی و رنجش دیگران می‌شود. از این گذشته، این مصاحبه در مورد شما و این شرکت است نه شرکت‌ها و افراد دیگر. پس لزومی ندارد که تصویری از صاحب کارهای سابقتان برای مصاحبه گرتان ارائه دهید. چون این مسئله ارتباطی به آنها ندارد

 

- در مورد هیچ مسئله ای دروغ نگوئید

به یاد داشته باشید که به خاطر هیچ مسئله ای، هر چند کوچک، دروغ نگفته و به حرف هایتان شاخ و برگ ندهید. زیرا انسانهای محترم هیچگاه دروغ نمی‌گویند چون نیازی به آن ندارند

 

- حرف آخر

ممکن است رفتار‌های خوب هیچگاه به چشم نیایند، ولی نتایج آنها همیشه دیده می‌شوند. چیزی که نباید جا بیندازیم نقص در این آداب و اتیکت هاست. در این زمینه، شما می‌خواهید که مصاحبه کننده تان فکر کند که شما فردی مهربان، باهوش و جالب هستید. نه اینکه فردی مطیع و فرمانبردار باشید و موقع دست دادن مسخره جلوه کنید و یا از اینکه کثیف‌ترین شلوار جینتان را در روز مصاحبه تن کرده اید تعجب کند

 

ده دقیقه سرنوشت ساز در مصاحبه شغلی

این ده دقیقه برای شما که قرار است در مصاحبه‌ای شرکت کنید به چه معناست؟ شاید شما هم شنیده‌اید که غالبا می‌گویند: اولین برخورد، مهمترین تاثیر را دارد. مصاحبه شغلی شاهد مهمی برای اثبات این جمله است. مسئولین استخدام در یک سازمان اغلب پس از دست دادن و گفتگوی ابتدایی می‌دانند که این فرد را انتخاب خواهند کرد یا نه؟ تنها ده دقیقه طول می‌کشد تا آنها پیشنهاد کاری یک جوینده کار را ارزیابی کنند و به نتیجه برسند. البته به طور متوسط کل زمان مصاحبه با یک جوینده کار در رده کارکنان ?? دقیقه و در منتخبان مدیریت ?? دقیقه طول می‌کشد. این ده دقیقه برای شما که قرار است در مصاحبه ای شرکت کنید به چه معناست؟ مصاحبه دقیقا همان لحظه ای که شما وارد می‌شوید شروع شده است، پس جوینده کار از همان ابتدا باید چهره‌ای مشتاق و اعتماد به نفس داشته باشد. اولین دقایق گفتگو غالبا لحن و آهنگ بقیه بحث را مشخص می‌کند، و زمینه را برای پرسیدن اولین سئوالات فراهم می‌کند.

 

در اینجا راهکارهایی برای ده دقیقه اول مصاحبه‌تان به شما پیشنهاد می‌شود:

1- چهار سئوال مهم را در نظر داشته باشید.

توجه خاصی به پاسخ این چهار سئوال نشان دهید:

- چرا به اینجا آمده‌اید؟ - برای ما چه کاری قادرید انجام دهید؟ - آیا شما می‌توانید با معیارها و فرهنگ اینجا هماهنگ شوید؟

- چه توانایی ویژه‌ای دارید؟ چه چیزی شما را از بقیه مصاحبه شوندگان متمایز می‌کند؟

پاسخ‌هایتان را به شیوه خودتان تمرین کنید (نه یک شیوه ایده آل و کلیشه ای). این پاسخها قادرند عکس العمل شما را در هنگام غلبه بر یک بحران، رهبری یک تیم، برخورد با یک ضرب العجل و به دست گرفتن مجدد یک پروژه شکست خورده در بوته ارزیابی قرار دهند.

 

2- درباره شرکت مورد نظر تحقیق کنید.

همیشه قبل از رفتن به مصاحبه درباره آن شرکت پرس و جو کنید. چه کسانی هستند؟ چه می‌کنند؟ مهمترین تولیدات و خدمات آنها چیست؟ رقبایشان کیستند و اخبار مهم جاری مربوط به آنها چیست؟ دلیل این کار این است که اولین دقایق مصاحبه زمان تعریف و تمجید از آنهاست.

 

3- نقش خود را بشناسید.

در این ده دقیقه مثل این است که شما وارد سکوی نمایش شده‌اید و باید جوری نقش خود را بسازید که عناصر اصلی شخصیت شما مشخص شود. نقشی که شما بازی می‌کنید یک رفع کننده مشکل است نه یک جوینده کار. در این نقش شما می‌دانید چرا به آنجا آمده‌اید، نسبت به این شرکت اشتیاق دارید و شما می‌دانید که قادرید آنها را برای رسیدن به هدفشان یاری دهید. با این عوامل شما قادرید به سمت سئوالات نشانه رفته و برگ برنده ای به دست می‌آورید که ثابت می‌کند هوش و اشتیاق لازم برای کار را دارید.

 

اغلب سوالاتی که بیشتر از همه در مصاحبه‌های استخدامی مطرح می‌شوند

- درباره تجربیات حرفه‌ای‌تان بگویید.( از شغل و کارفرمای قبلی و ...)

- فعالیت‌های فوق برنامه‌ی شما چیست؟

- میزان حقوق دریافتی در کار قبلی شما

- آیا حاضر به مسافرت و ماموریت هستید؟

- چرا کار قبلی‌تان را ترک کرده‌اید؟

- چگونه خود را ارزیابی می‌کنید؟ بهترین کیفیت‌ها و بیشترین ضعف‌های شما کدامند؟

- برنامه و اهداف شغلی شما چیست؟

- ازما؟ سازمان ما؟ محصولات ما؟ بازار ما؟ مشتریان ما؟ رقبای ما چه می‌دانید؟

- تحصیلات شما چیست؟ آیا دوره‌های آموزشی مداومی را دنبال کرده‌اید؟

- شیوه کار شما چگونه است؟

- از خودتان حرف بزنید.

- چرا و چگونه فکر می‌کنید می‌توانید در توسعه سازمان ما موثر باشید؟

- سطح معلومات شما چقدر است؟

- از چه زمانی آماده به کار هستید؟ در حال حاضر فعالیت شما چیست؟

- کار در گروه را دوست دارید و چگونه خود را با یک گروه تطبیق می‌دهید؟

- میزان حقوق درخواستی و پیشنهادی شما

 

 

آمادگی در روز مصاحبه شغلی

- خود را به سلاح موفقیت مجهز نمایید.

- مطمئن شوید که دارای ظاهری تمیز و آراسته و خوش‌ لباس هستید.

- برای رسیدن سر وقت به محل مصاحبه برای خود زمان بیشتری در نظر بگیرید.

- تمام اسناد و مدارک تآیید کننده وضعیت فعلی خود را آماده و مهیا سازید.

- لوازمی را که جهت نوشتن به کار می‌روند، بهمراه داشته باشید.

- خودتان را معرفی نمایید. به کسی که با شما مصاحبه می‌کند به ملایمت دست بدهید و لبخند بزنید.

- اجازه دهید که مصاحبه کننده بر بحث و گفتگو کنترل داشته باشد.

- به هنگامی که از شما سوالاتی بحث‌انگیز و غیر منتظره پرسیده می‌شود، به بی‌راهه نروید و آشفته و بی‌ربط جواب ندهید.

- طوری وانمود و رفتار کنید که علاقه‌مند به نظر برسید.

- به آنچه مصاحبه کننده بیان می‌کند، توجه نمایید.

- برای بهبود رفتارتان و ارایه‌ی طرز برخورد مناسب و عالی برنامه‌ریزی نمایید.

- همیشه بر جنبه‌های مثبت تاکید نمایید.

- ساختار مثبتی را برای تکلم برنامه‌ریزی نمایید.

- با متانت ایده‌های کلیدی خود را بیان کنید.

- از بکار بردن زبان غیر ادبی و غیر جدی و اصطلاحات خاص عامیانه بپرهیزید.

- جلوه‌ای آرام و با اعتماد به‌نفس داشته باشید.

- جلسه را مصممانه پایان دهید.

 

تأثیر مثبت زبان بدن در مصاحبه استخدامی

مطالعات مرکز تحقیقات IBM نشان داده است، افرادی که دارای پوشش ظاهری مناسب محیط و آراسته هستند حدود 40 درصد بیشتر از آنهایی که کمتر این نکات را رعایت می‌کنند بر اطرافیات خود تأثیر دارند. حال برخی نکات برای پوشش بهتر را متذکر می‌شویم:

- در هر شغلی، پوششی که بیشترین درصد استفاده را در میان افراد آن شغل دارد برگزینید.

- پوشش شما بهتر است کاملاً تمیز و خوش دوخت باشد.

- در صورت امکان از یک عطر یا خوشبو کننده‌ی ملایم استفاده کنید.

- کفش‌ها واکس‌زده باشند.

- اگر کیف دستی همراه دارید باید تمیز باشد.

- حداکثر فقط یک کیف یا ساک دستی هنگام مصاحبه همراه داشته باشید.

- هنگام احوالپرسی با مصاحبه‌گر دست بدهید.

- افراشته بایستید، لبخند کوچکی داشته باشید و برخوردتان دوستانه باشد.

- خیلی نزدیک شخص مصاحبه‌گر نباشید و فاصله خود را با او تنظیم کنید.

- هنگام صحبت به چشمان مخاطب نگاه بیندازید ولی خیره نشوید.

- سعی کنید تا حدی حالت مصاحبه‌گر را داشته باشید ولی نه تا آن اندازه که حالت شما مصنوعی شود.

- هنگام نشستن دست به سینه نباشید.

- هنگام خداحافظی با مخاطب خود دست بدهید.

 

تاکتیک‌های جستجوی کار

تازه از دانشگاه فارغ التحصیل شده‌اید؟ اگر شما خیابان‌ها را در جستجوی اولین شغل خود زیر پا گذاشته‌اید، در اقتصاد کنونی ممکن است خیلی دیر کار پیدا کنید. براساس توصیه‌های کارشناسان اشتغال در اینجا 3 نکته برای اینکه زودتر کار پیدا کنید ارائه شده است.

1- منتظر ننشینید، پیگیری کنید.

ریچارد دیودکا می‌گوید: در بازارکار کنونی منتظر نباشید که شرکتها شغل به شما پیشنهاد کنند، انتظار نداشته باشید رزومه‌ای که پست کرده‌اید را جواب دهند. او می‌گوید : فقط با کسانی که تصمیم‌گیر هستند ارتباط برقرار کنید.

 

2- در جستجوی اطلاعات باشید.

هر چه بیشتر در مورد شرکتی که می‌خواهید برایش کار کنید بدانید بهتر می‌توانید رزومه و درخواست استخدام خود را تنظیم کنید تا نظر آنها را جلب نمائید. در مصاحبه بهتر عمل خواهید کرد.

 

3- به شبکه متصل شوید.

شبکه ارتباطی هم بسیار مؤثر است و هم وسیله‌ای جامع و کامل است. در این جعبه برای هر جویای کار وسیله ای هست.

منبع : fardanews

  • تاریخ و ساعت انتشار :
    09:51       1396/06/20
  • تعداد بازدید :
    23111
  • پسندیده :

کلمات کلیدی

آداب مصاحبه

مصاحبه شغلی

استخدامی

نکات مصاحبه شغلی
درخواست معلم خصوصی یا آموزشگاه

اگر به دنبال انتخاب معلم خصوصی حرفه ای یا دوره های آموزشی در آموزشگاه های معتبر هستید؛ با ثبت اطلاعات خود در فرم درخواست معلم خصوصی یا رزرو آموزشگاه می توانید هر چه سریعتر به کمک بلدیاب کلاس خصوصی یا گروهی مناسب خود را بیابید. (مشاهده فرم درخواست)

اجاره فضای آموزشی خصوصی و گروهی

اگر برای برگزاری کلاس های خصوصی, نیمه خصوصی یا گروهی خود نیاز به فضای آموزشی دارید، سایت بلدیاب امکانی برای شما فراهم کرده تا بتوانید با توجه به شرایط تدریس تان، اقدام به اجاره فضای آموزشی مناسب خود نمایید. (مشاهده مکان های آموزشی)

بلدیاب چگونه کار میکنید؟

سایت بلدیاب با معرفی و تبلیغ دوره های آموزشی مدرسین خصوصی و آموزشگاهای کل کشور فضایی را فراهم نموده تا کاربرانی که نیاز به دوره های آموزشی مختلف دارند با یک جست و جوی ساده در بلدیاب بتوانند مدرس یا آموزشگاه مناسب خود را بیابند و اطلاعات تماس آنها را مشاهده کنند. (درخواست دوره های آموزشی)

‌شرایط همکاری با بلدیاب

مدرسین خصوصی و آموزشگاه داران محترم می توانند برای تبلیغ دوره های آموزشی خود و جذب شاگرد برای کلاس های خصوصی و گروهی ، در هر زمینه ای (درسی، فنی، هنری، ورزشی، مالی ، حسابداری، کسب و کار و ... ) در سایت بلدیاب ثبت نام کنند و از خدمات آن استفاده نمایند. (ثبت نام و همکاری)

راهنمای تصویری استفاده از سایت بلدیاب

اگر مدرس خصوصی هستید یا آموزشگاه دارید بهتر است قبل از ثبت دوره های آموزشی خود از راهنمای بلدیاب استفاده کنید تا در معرفی دوره های خود و جذب شاگرد یا هنرجو موفق تر عمل کنید. (مشاهده راهنمای بلدیاب)

Baladyab اسماعیل محمدی

" اگر به دنبال دوره‌های آموزشی در هر زمینه ای به صورت خصوصی یا نیمه خصوصی هستید، یا می‌خواهید از دوره‌های برگزار شده توسط آموزشگاه‌های استان خود باخبر شوید، در وب سایت بلدیاب می‌توانید اساتید و آموزشگاه‌های که دوره شما را برگزار میکنند را پیدا کنید، در صورت نیاز با آنها تماس بگیرید و به صورت حضوری با آنها کلاس برگزار کنید. "

شما هم می توانید نظر خود را درباره سایت بلدیاب ثبت کنید.