تبلیغات
شما

کارهای فوق برنامه برای دانش آموزان دبستان

کارهای فوق برنامه برای دانش آموزان دبستان

یاددهی و یادگیری یک فرآیند دو جانبه است. در این فرآیند یاددهی به عهده معلم بوده که به خلاقیت و ابتکار آن فرد بستگی دارد. در مقابل یادگیری، برمبنای مفاهیم درسی بوده و به اهداف کتاب‌ها وابسته است. گاهی اوقات برای تثبیت و تعمیق دروس، لازم است تا فعالیت‌های دیگری نیز انجام بشود. فعالیت‌های فوق برنامه برای دانش آموزان یکی از روش هایی است که باعث تاثیر مثبت بر رشد و روند تحصیلی دانش آموزان می‌شود.

 به کلیه فعالیت هایی که به منظور آشنایی و یادگیری بیشتر دانش آموزان منجر می‌شود، فعالیت فوق برنامه گفته می‌شود. فعالیت‌های فوق برنامه برای دانش آموزان مجموعه ای از فعالیت‌های سازمان یافته است که توسط مدارس برای دانش آموزان تبیین می‌شود. اما فعالیت‌های فوق برنامه در مدارس ابتدایی به چه صورتی است؟ در ادامه مطلب همراه وب سایت تدریس خصوصی بلدیاب باشید؛ تا با اهمیت فعالیت فوق برنامه آشنا شوید.

فعالیت فوق برنامه و مکمل چیست؟

آموزش و پرورش نوین امروزی، به دنبال انجام فعالیت هایی است که دانش آموزان به واسطه آن در بیرون از مدرسه و کلاس درس هم، با یادگیری مانوس باشند. چراکه این فعالیت‌ها می‌توانند بیشتر از کلاس درس، برروند پیشرفت تحصیلی دانش آموزان تاثیر گذار باشند. فعالیت‌های فوق برنامه برای دانش آموزان و فعالیت‌های مکمل، دو مورد از کارهایی هستند که علاوه بر تثبیت آموزش، بر مهارت‌های اجتماعی و عاطفی دانش آموزان نیز تاثیرگذار هستند.

به طور کلی در کلاس هایی که روش‌های تدریس فعال و یادگیری فعال توسط معلمان به کاربرده می‌شود، دانش آموزان پیشرفت تحصیلی بیشتری دارند. یکی از فعالیت‌های فوق برنامه مناسب؛ تدریس خصوصی است. یکی از راه‌های کاربردی برای انتخاب معلم خصوصی؛ از وب سایت معتبر بلدیاب است. اما به نظر شما بین فعالیت فوق برنامه و مکمل چه تفاوت هایی وجود دارد؟ بهتر است برای پاسخ به این سوال ابتدا با تعاریف این دو عبارت آشنا شوید.

فعالیت فوق برنامه چیست؟

به طور کلی فوق برنامه؛ به فعالیت هایی اطلاق می‌شود که تحت نظارت مدارس انجام می‌شود. این فعالیت‌ها کاملا در طول و عرض برنامه درسی بوده و با هدف تقویت، تکمیل و تعمیق یادگیری به کاربرده می‌شوند. پس به جرات می‌توانیم بگوییم که دامنه این فعالیت‌ها از داخل تا خارج کلاس است.

بنابراین؛ فعالیت‌های فوق برنامه، در برنامه درسی وجود ندارند و به خارج از حیطه کلاس درس مربوط می‌شوند. فعالیت‌های فوق برنامه به فعالیت غیررسمی نیز شهرت دارند. تهیه نشریه‌های دیواری، اجرای نمایشنامه ها، برگزاری کلاس‌های رباتیک و... برخی از فعالیت‌های فوق برنامه هستند. اما از معروف‌ترین فعالیت‌های فوق برنامه که زیاد شنیده ایم، فعالیت‌های فوق برنامه درسی است.

اهمیت فعالیت فوق برنامه برای دانش آموزان:

فعالیت فوق برنامه برای دانش آموزان بسیار مناسب بوده و در پروسه آموزشی آن‌ها بسیار تاثیرگذار است. پس اهمیت فعالیت فوق برنامه برای دانش آموزان و تاثیر آن در پیشرفت تحصیلی غیرقابل چشم پوشی است. از مهم‌ترین فواید فعالیت فرق برنامه برای دانش آموزان می‌توانیم به مواد ذیل اشاره کنیم:

 • کمک به کشف و بروز استعدادهای افراد.
 • تمرین و تثبیت دروس.
 • ایجاد حس کنجکاوی در ذهن دانش آموزان.
 • افزایش خلاقیت در ذهن دانش آموزان.
 • ایجاد انگیزه بالا.
 • افزایش اعتماد به نفس در دانش آموزان.
 • افزایش یادگیری‌های مختلف و متنوع مانند نویسندگی.
 • به کارگیری دروس در فضایی دیگر.
 • توسعه مهارت‌های شناختی.
 • اصلاح رفتار و تعالی شخصیت.

فعالیت فوق برنامه درسی:

در فعالیت فوق برنامه، حفظ انگیزه و ایجاد چالش برای دانش آموز حرف اول را می‌زنند. در این فعالیت‌ها دانش آموز در یک فضای آزاد با موضوع‌های درسی ارتباط پیدا می‌کنند. در این گونه فعالیت‌ها معلم طراح آن نیست اما می‌تواند به عنوان عامل و محور اصلی در طراحی آن مورد پذیرش واقع شود. برگزاری کلاس‌های زبان‌های انگلیسی در ساعت هایی غیر از مدرسه. مطالعه تاریخ زندگی ائمه اطهار که با کتاب هدیه‌های آسمانی ارتباط داشته باشد و مواردی از این دست؛ بخشی از فعالیت‌های فوق برنامه درسی هستند.

اما اگر به دنبال افزایش پیشرفت تحصیلی دانش آموزان به صورت متمرکز باشید، تدریس خصوصی بهترین گزینه است. در این روش معلم خصوصی با دانش آموز به راحتی ارتباط برقرار کرده و در یک فضای دوستانه، آموزش انجام می‌شود.

فعالیت مکمل چیست؟

فعالیت مکمل، یک فعالیت مهم بر مبنای یک موضوع درسی است. فعالیت‌های مکمل بر اساس دروسی نظیر فارسی، ریاضی و... طراحی شده و راهی برای تمرین مهارت‌ها است.

فعالیت‌های فوق برنامه در مدارس ابتدایی

نکته ای که در استفاده از فعالیت‌های فوق برنامه بسیار حائز اهمیت است، توجه به گروه سنی دانش آموزان است. مسلما فعالیت‌های فوق برنامه برای دانش آموزان متوسطه و ابتدایی با یک دیگر بسیار متفاوت است.

برای دانش آموزان ابتدایی باید فوق برنامه بسیار ساده اما جذاب باشد. به طور مثال برای تدریس بلایی طبیعی درس علوم پنجم دبستان، ساخت پوستر گزینه مناسبی است. ساخت پوستر به صورت گروهی به افزایش حس همیاری در بین دانش آموزان کمک می‌کند. آموزش تشدید در فارسی کلاس اول دبستان با کمک برگزاری نمایش مشاغل مانند خیاط، قناد، نجار و... از دیگر فعالیت‌های مکمل است.

دیگر فعالیت‌های فوق برنامه برای دانش آموزان ابتدایی؛ عبارتند از:

 • خلاصه نویسی از روی کتاب‌های داستان.
 • داستان نویسی بر اساس یک سری تصاویر.
 • پیدا کردن یک سری حروف و کلمات یک درس.
 • پیدا کردن کلمات غلط یک متن.
 • تشخیص مزه‌ها و شناخت رنگ‌ها با بازی.
 • شناخت فصل‌ها با نمایش.
 • خمیر بازی با خاک رس.
 • خلاصه نویسی درس فارسی کتاب بنویسیم.
 • خلاصه گویی از درس‌های کتاب بخوانیم درس فارسی.
 • برگزاری سرودهایی با مضامین آموزشی.

جمع بندی

به طور کلی رسالت آموزش و پرورش در هر کشوری، تقویت و توسعه نگرش‌های انسانی در بین دانش آموزان است. برگزاری فعالیت‌های فوق برنامه برای دانش آموزان یک محرک بسیار خوب است. این محرک باعث می‌شود تا انگیزه در دانش آموزان افزایش پیدا کند. آموزش هایی که در غیر از ساعات درسی به دانش آموزان داده می‌شود، باعث می‌شود تا پروسه یادگیری روند رو به رشدی داشته باشد. گاهی اوقات برخی از فعالیت‌های کوچک باعث ایجاد یک جرقه در دانش آموز شده و آن‌ها را به سمت شکوفایی و بالندگی هدایت می‌کند.

وب سایت بلدیاب؛ یکی از وب سایت‌های معتبری است که کمک می‌کند تا به منظور افزایش مهارت‌های درسی دانش آموزان به مدرسین و اساتید برتر دسترسی داشته باشید. پس یکی از راه‌های راحتی که به انتخاب معلم خصوصی کمک می‌کند، وب سایت بلدیاب است که کافیست با ثبت درخواست معلم خصوصی از وجود آن‌ها بهره ببرید.

 

 • تاریخ و ساعت انتشار :
  11:33       1402/06/06
 • تعداد بازدید :
  1210
 • پسندیده :

کلمات کلیدی

فوق برنامه برای دانش آموزان

اهمیت فعالیت فوق برنامه

فعالیت‌های فوق برنامه در مدارس ابتدایی
درخواست معلم خصوصی یا آموزشگاه

اگر به دنبال انتخاب معلم خصوصی حرفه ای یا دوره های آموزشی در آموزشگاه های معتبر هستید؛ با ثبت اطلاعات خود در فرم درخواست معلم خصوصی یا رزرو آموزشگاه می توانید هر چه سریعتر به کمک بلدیاب کلاس خصوصی یا گروهی مناسب خود را بیابید. (مشاهده فرم درخواست)

اجاره فضای آموزشی خصوصی و گروهی

اگر برای برگزاری کلاس های خصوصی, نیمه خصوصی یا گروهی خود نیاز به فضای آموزشی دارید، سایت بلدیاب امکانی برای شما فراهم کرده تا بتوانید با توجه به شرایط تدریس تان، اقدام به اجاره فضای آموزشی مناسب خود نمایید. (مشاهده مکان های آموزشی)

بلدیاب چگونه کار میکنید؟

سایت بلدیاب با معرفی و تبلیغ دوره های آموزشی مدرسین خصوصی و آموزشگاهای کل کشور فضایی را فراهم نموده تا کاربرانی که نیاز به دوره های آموزشی مختلف دارند با یک جست و جوی ساده در بلدیاب بتوانند مدرس یا آموزشگاه مناسب خود را بیابند و اطلاعات تماس آنها را مشاهده کنند. (درخواست دوره های آموزشی)

‌شرایط همکاری با بلدیاب

مدرسین خصوصی و آموزشگاه داران محترم می توانند برای تبلیغ دوره های آموزشی خود و جذب شاگرد برای کلاس های خصوصی و گروهی ، در هر زمینه ای (درسی، فنی، هنری، ورزشی، مالی ، حسابداری، کسب و کار و ... ) در سایت بلدیاب ثبت نام کنند و از خدمات آن استفاده نمایند. (ثبت نام و همکاری)

راهنمای تصویری استفاده از سایت بلدیاب

اگر مدرس خصوصی هستید یا آموزشگاه دارید بهتر است قبل از ثبت دوره های آموزشی خود از راهنمای بلدیاب استفاده کنید تا در معرفی دوره های خود و جذب شاگرد یا هنرجو موفق تر عمل کنید. (مشاهده راهنمای بلدیاب)

Baladyab اسماعیل محمدی

" اگر به دنبال دوره‌های آموزشی در هر زمینه ای به صورت خصوصی یا نیمه خصوصی هستید، یا می‌خواهید از دوره‌های برگزار شده توسط آموزشگاه‌های استان خود باخبر شوید، در وب سایت بلدیاب می‌توانید اساتید و آموزشگاه‌های که دوره شما را برگزار میکنند را پیدا کنید، در صورت نیاز با آنها تماس بگیرید و به صورت حضوری با آنها کلاس برگزار کنید. "

شما هم می توانید نظر خود را درباره سایت بلدیاب ثبت کنید.