تبلیغات
شما

میلاد بهار دلها امام زمان (عج) نیمه شعبان مبارک (بلد یاب)

میلاد بهار دلها امام زمان (عج) نیمه شعبان مبارک (بلد یاب)

در دیدگاه آخرالزمانی مسلمانان، مهدی (در لغت به معنی «هدایت‌ کننده» اعاده‌کنندهٔ دین و عدالت و منجی موعود است که (بنا بر تفاسیر مختلف) هفت، نه یا نوزده سال پیش از روز قیامتحکومت خواهد کرد و زمین را از ظلم و جور پاک خواهد کرد. مهدی در تشیع دوازده‌امامی اشاره به حجت بن حسن، امام دوازدهم شیعیان، فرزند حسن عسکری دارد. در میان اهل سنت  محدثان مشهوری احادیثی در مورد بشارت مهدی از پیامبر اسلام نقل کرده‌اند، اما مفهوم مهدی از مفاهیم اصلی اعتقادی اهل سنت نیست. از محدثان و علمای اهل سنت دیدگاه‌ها و حدیث‌های مختلفی در مورد مهدی نقل شده‌است. در این روایات از عیسی مسیح، فرزندی از نسل حسن یا حسین، فرزند حسن عسکری امام یازده شیعه به عنوان مهدی یاد شده‌است. در بین فرق اسلامی در طول تاریخ اسلام همچنین از افرادی مانند محمد حنفیه، موسی بن جعفر، حسن عسکری، حجت بن حسن، عیسی مسیح و میرزا غلام احمد و محمد احمد در سودان به عنوان مهدی نام برده شده‌است.

نیمه ی شعبان در سراسر جهان

 

مصر

در شب و روز نیمه ی شعبان، مردم به مساجد مصر می‌روند. این مکان‌ها به مناسبت این روز چراغانی می‌شود و مردم شیرینی ویژه ای می‌پزند و میان یک دیگر پخش می‌کنند. با این که برای نیمه ی شعبان در تقویم‌های مصری روز به خصوصی نوشته نشده، اما به مناسبت این روز، شبکه‌های تلویزیونی و رادیویی مصری برنامه‌های ویژه ای تهیه و علمای دینی با انجام مصاحبه‌های گوناگون، درباره ی نیمه ی شعبان و میلاد  امام زمان(عج) صحبت می‌کنند.

 

بحرین

با این که این روز تعطیل نیست، اما بحرینی‌ها این روز را تعطیل می‌کنند. آن‌ها با جمع شدن در مساجد و حسینیه‌ها و خواندن دعا برای ظهور امام زمان(عج)، اشعار و مولودی‌های ویژه ای برای میلاد آن حضرت می‌خوانند. در این میان شیرینی و شربت پخش می‌کنند و در پایان به مناسبت این روز شام می‌دهند. روز نیمه ی شعبان، بزرگ ترها به کوچک ترها و هر کسی که به دیدن شان می‌آید، عیدی می‌دهند.

 

عراق

نیمه ی شعبان در عراق، باشکوه فراوان برگزار می‌شود. میلیون‌ها نفر به شهرهای مقدس، به خصوص کربلا می‌روند. در بعضی مواقع سیل جمعیت به قدری است که قبل از رسیدن به کربلا، ماشین‌ها متوقف شده و زائرین مجبورند پیاده راهی کربلا شوند. خیلی‌ها هم از شهرهای خود به مناسبت این روز پیاده به کربلا می‌روند. مردم در برابر زائران شتر و گاو و گوسفند قربانی می‌کنند. بسیاری از مردم به دفتر علما مراجعه می‌کنند تا از آن‌ها هدیه بگیرند.

 

تاجیکستان

مردم تاجیک برای نیمه ی شعبان اهمیت خاصی قائل هستند. با این که بیشتر مردم این کشور سنی مذهب هستند، اما اعتقاد زیادی به امام  مهدی(عج) دارند. شما در این کشور با افراد بسیاری برخورد می‌کنید که نام هایی چون «احمد مهدی »، «محمد مهدی » و مشابه این‌ها دارند. در بین علما نیز بحث هایی راجع به حضرت مهدی(عج) مطرح است. شیعیان این کشور جشن‌های مفصلی برای این روز می‌گیرند.

 

کویت

شیعیان کویت در برپایی جشن های نیمه ی شعبان بسیار کوشا هستند. آذین بندی مسجدها و حسینیه‌ها جزو کارهایی است که شیعیان  کویت انجام می‌دهند. سخنرانی درباره‌ی مهدویت یکی از کارهای مساجد و حسینیه هاست که مردم برای شنیدن سخنرانی‌ها جمع می‌شوند.

 

انگلیس

مسلمانان انگلیس در مساجد جمع می‌شوند و به شادی می‌پردازند. مرکز اسلامی انگلیس از مراکز فعال در جشن های نیمه ی شعبان است. در شب نیمه ی شعبان، هزاران نفر در این مرکز جمع می‌شوند و به صحبت سخنرانان گوش می‌دهند و از آن‌ها پذیرایی می‌شود.

 

هندوستان

هند حدود چهل میلیون شیعه دارد که در نیمه ی شعبان مردم زیباترین لباس هایشان را می‌پوشند و صدها شمع در خانه روشن می‌کنند. با آن  که سال هاست برق وارد خانه‌ها شده، ولی شمع ها، جشن برات را در هندوستان روشن می‌کنند. مردم دور تا دور خانه شمع می‌چینند و در میان هاله‌ی نورانی شمع ها، راز و نیاز می‌کنند. عده‌ی زیادی از مردم خودشان را به نزدیک‌ترین رودخانه می‌رسانند تا نامه هایی را که برای امام زمان(عج) نوشته اند، در آب بیندازند. هندی‌ها قایقی تزیین می‌کنند و در آن ده‌ها شمع می‌گذارند و همراه با نامه‌ها در رودخانه پیش می‌روند. شیعیان هند اعتقاد دارند رودخانه نامه‌های آن‌ها را به دست امام زمان(عج) می‌رساند.

 

ایتالیا

شیعیان ایتالیا در برگزاری جشن های نیمه شعبان فعال هستند. مرکز اسلامی امام مهدی(عج) در شهر رم، توسط تعدادی از ایتالیایی هایی که شیعه شده اند، ساخته شده است. این مرکز و مساجد مختلف شیعیان در نیمه شعبان مردم ایتالیا را با مهدویت آشنا می‌کنند.

 

آذربایجان

بسیاری از مردم آذربایجان شیعه هستند. با این که مردم در گذشته با نیمه ی شعبان آشنا نبودند، اما بعد از انقلاب اسلامی معارف شیعه در این کشور گسترش یافت. پذیرایی از مردم و اجتماع در مساجد و بهره مندی موسیقی‌های شاد، جزو برنامه‌های مردم آذربایجان در نیمه ی شعبان است.

 

ترکمنستان

در ترکمنستان، شیعیان از مناطق مختلف در روستای باقر از توابع عشق آباد جمع می‌شوند. مردم مناطق بکراوا، یانباش، عشق آباد به این روستا می‌آیند و در روز نیمه ی شعبان شادی می‌کنند.

 

آلبانی

مراسم نیمه ی شعبان در مسجد اهل بیت(ع) در تیرانا، از سوی شیخ کمال رکا، رهبر طریقت رفاعیه و متولی مسجد اهل بیت(ع) با حضور  جمعی از رهبران دینی، آلبانی از شهر اشکودرا، نمایندگانی از کمیته مسلمانان آلبانی و مرکز جهانی بکتاشیه به همراه دوستداران اهل بیت(ع) و شیفتگان امام عصر(عج) برگزار می‌شود. مردم این کشور با مهدویت آشنا هستند.

 

پاکستان

بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، همان طور که فرهنگ عاشورا و جهاد در میان مسلمانان پاکستان مطرح شد. فرهنگ مهدویت هم بیش از پیش گسترش یافت. در ایام نیمه ی شعبان در سراسر پاکستان مراسم جشن برپا می‌شود و سخنرانان فرهنگ و اهداف امام زمان(عج) را برای مردم  مطرح می‌کنند و آن‌ها را با وظایفشان در زمان غیبت آشنا می‌سازند.

 

مالزی

مردم مالزی بیشتر سنی شافعی هستند، اما موضوع مهدویت در این کشور ریشه دار است. به خصوص در میان گروه‌های مختلف صوفی‌های این کشور اعتقاد به مهدویت بسیار چشم گیر است. در این کشور، چند هزار شیعه وجود دارد که در مساجد جشن برپا و از مردم پذیرایی می‌کنند.

 

بنگلادش

شیعیان این کشور بسیار کم و مهدویت در این کشور موضوعی زنده و در بین جامعه اهل سنت، این موضوع کاملاً مطرح است. عالمان و متفکران این کشور در گذشته و حال، موضوع مهدویت را به عنوان یک امید آینده مطرح کرده و می‌کنند. تازگی کتاب‌های زیادی درباره مهدویت در بنگلادش منتشر شده است.

 

عربستان

در بخش شیعه نشین عربستان، مردم مثل کشور عراق شادی می‌کنند و خود را به شهرهایی چون مدینه می‌رسانند تا در کنار مرقد پیامبر اکرم(ص) و ائمه معصومین حاضر شوند. مردم در حرم نبوی تا صبح بیدار می‌مانند و عبادت می‌کنند تا این شب مقدس را گرامی بدارند.

منبع : بلدیاب

  • تاریخ و ساعت انتشار :
    15:18       1396/02/21
  • تعداد بازدید :
    4709
  • پسندیده :

کلمات کلیدی

میلاد امام زمان

نیمه شعبان

تبریک میلاد امام زمان

تبریک نیمه شعبان

تبریک میلاد امام زمان بلدیاب

میلاد مهدی (عج)جدیدترین خبرها

درخواست معلم خصوصی یا آموزشگاه

اگر به دنبال انتخاب معلم خصوصی حرفه ای یا دوره های آموزشی در آموزشگاه های معتبر هستید؛ با ثبت اطلاعات خود در فرم درخواست معلم خصوصی یا رزرو آموزشگاه می توانید هر چه سریعتر به کمک بلدیاب کلاس خصوصی یا گروهی مناسب خود را بیابید. (مشاهده فرم درخواست)

اجاره فضای آموزشی خصوصی و گروهی

اگر برای برگزاری کلاس های خصوصی, نیمه خصوصی یا گروهی خود نیاز به فضای آموزشی دارید، سایت بلدیاب امکانی برای شما فراهم کرده تا بتوانید با توجه به شرایط تدریس تان، اقدام به اجاره فضای آموزشی مناسب خود نمایید. (مشاهده مکان های آموزشی)

بلدیاب چگونه کار میکنید؟

سایت بلدیاب با معرفی و تبلیغ دوره های آموزشی مدرسین خصوصی و آموزشگاهای کل کشور فضایی را فراهم نموده تا کاربرانی که نیاز به دوره های آموزشی مختلف دارند با یک جست و جوی ساده در بلدیاب بتوانند مدرس یا آموزشگاه مناسب خود را بیابند و اطلاعات تماس آنها را مشاهده کنند. (درخواست دوره های آموزشی)

‌شرایط همکاری با بلدیاب

مدرسین خصوصی و آموزشگاه داران محترم می توانند برای تبلیغ دوره های آموزشی خود و جذب شاگرد برای کلاس های خصوصی و گروهی ، در هر زمینه ای (درسی، فنی، هنری، ورزشی، مالی ، حسابداری، کسب و کار و ... ) در سایت بلدیاب ثبت نام کنند و از خدمات آن استفاده نمایند. (ثبت نام و همکاری)

راهنمای تصویری استفاده از سایت بلدیاب

اگر مدرس خصوصی هستید یا آموزشگاه دارید بهتر است قبل از ثبت دوره های آموزشی خود از راهنمای بلدیاب استفاده کنید تا در معرفی دوره های خود و جذب شاگرد یا هنرجو موفق تر عمل کنید. (مشاهده راهنمای بلدیاب)

Baladyab اسماعیل محمدی

" اگر به دنبال دوره‌های آموزشی در هر زمینه ای به صورت خصوصی یا نیمه خصوصی هستید، یا می‌خواهید از دوره‌های برگزار شده توسط آموزشگاه‌های استان خود باخبر شوید، در وب سایت بلدیاب می‌توانید اساتید و آموزشگاه‌های که دوره شما را برگزار میکنند را پیدا کنید، در صورت نیاز با آنها تماس بگیرید و به صورت حضوری با آنها کلاس برگزار کنید. "

شما هم می توانید نظر خود را درباره سایت بلدیاب ثبت کنید.