تبلیغات
شما

استانداردهای فضای آموزشی

استانداردهای فضای آموزشی

 

میدانیم فضا و محیطی که در آن به امر آموزش و یادگیری پرداخته می‌شود تأثیر بسیار مهمی در یادگیری دارد. دقت در طراحی و ساخت این فضاها باید مورد توجه معماران و مسئولین ذیربط قرار گیرد. در این مقاله مواردی که برای داشتن یک فضای آموزشی استاندارد باید مورد نظر قرار داده شود ذکر شده است.

 

ابعاد استاندارد کلاس آموزشی

شکل استاندارد کلاس‌های آموزشی باید به شکل مربع مستطیل باشد که ابعاد آنها با توجه به نوع درس و مقطع تحصیلی دانش آموزان  یا دانشجویان متفاوت می‌شود مطابق استاندارد‌های جهانی فضاهای لازم برای کلاس‌های درس نظری ۵/۶ در ۵/۸ متر مربع بوده است و فضاهای لازم به ازای هر دانش آموز ۲ متر مربع بوده است و این درحالی است که اگر چنین کلاسی برای کلاس‌های کارگاهی و هنری مورد استفاده قرار گیرد به ازای هر نفر ۵/۴ متر مربع فضا نیاز است.

 

ارتفاع کلاس‌های آموزشی باید بین ۷/۲ تا ۴/۳ در نظر گرفته شود و ایجاد هرگونه تراس یا بالکن متصل به کلاس درس ممنوع می‌باشد همچنین دیواره‌های کلاس تا ارتفاع ۵/۱ متر لازم است با سنگ پوشیده شود و از ارتفاع ۵/۱ متر به بعد با رنگ‌های روشن و براق پوشیده شود و همچنین پوششی که در کف کلاس به کار می‌رود باید غیر قابل نفوذ بوده و لغزنده نباشد که به راحتی قابل شستشو بوده و غیر براق باشد تا از کثیف شدن مداوم آن جلوگیری شود.

 

استاندارد پلکان فضاهای آموزشی

تعداد پله‌های هر پلکان نباید از ۳ پله کمتر باشد و برای پلکان پیش از ۳ پله باید حتما نرده استفاده شود. ارتفاع نرده برای بزرگسالان ۹۰ سانتی متر و برای کودکان ۷۵ تا ۸۰ سانتی متر باید باشد و فاصله میان پله و سقف آن نباید از ۲ متر کمتر باشد.

 

استاندارد نور پردازی کلاس‌های آموزشی

برای نور کلاس‌های آموزشی هم باید از نصب پنجره و نور طبیعی استفاده کرد هم نور مصنوعی. بهتر است جهت کلاس به سمت شمال و جنوب باشد تا از تابش نور مستقیم داخل کلاس جلوگیری شود.

پنجره‌ها بایستی از کف دارای ارتفاع ۸۰ سانتی متر بوده و در غیر اینصورت باید دارای نرده چوبی یا فلزی مناسب باشد. فضای خالی بین دو پنجره در کلاس باید تاجایی که ممکن است کم باشد تا از ایجاد سایه در وسط کلاس درس جلوگیری شود.

 

استاندارد سیستم تهویه کلاس اموزشی

کلاس‌های آموزشی حتما باید سیستم‌های تهویه هوای پیشرفته داشته باشند و باز کردن درب و پنجره کلاس‌ها برای تهویه هوا راه حل مناسب و اصولی نمی‌باشد. درجه حرارت مناسب جهت کلاس‌ها بین ۲۱ - ۱۸ درجه سانتی گراد و رطوبت ۶۰ – ۵۰ درصد می‌باشد.

استانداردهای ایمنی و بهداشتی

کلیه مراکز آموزشی باید مجهز به وسایل اعلام و اطفاء حریق باشند و از نظر طراحی بایستی پیش بینی‌های لازم جهت تأمین راه‌های ورودی و خروجی اضطراری با توجه به ظرفیت مدرسه و تعداد طبقات به عمل آید. این راه‌ها بایستی با علائم ویژه و با رنگ سبز مشخص گردد تا محل فرار اضطراری مشخص گردند.

حداقل دو راه فرار برای مواقع اضطراری که از هر نقطه داخل ساختمان قابل رؤیت باشد لازم است و بایستی امکان تخلیه در کوتاه‌ترین زمان میسر گردد و اجزاء سازه ای مسیرهای فرار در مقابل حریق مقاوم باشد.

هر مدرسه بایستی دارای اتاق بهداشتی مجهز به تجهیزات کامل جهت انجام فعالیت‌های بهداشتی تغذیه ای و معاینات بهداشتی درمانی دانش آموزان و کمک‌های اولیه در مواقع بروز حادثه و باشد.

سرویس‌های بهداشتی باید به گونه ای باشد که دسترسی به آنها راحت باشد ولی موجب آلودگی محیط نشود و در جهت باد غالب قرار نداشته باشد. به هیچ وجه نباید آبخوری داخل سرویس‌های بهداشتی قرار داشته باشد. سرویس‌های بهداشتی هم باید از سیستم تهویه مناسب برخوردار باشند.

 

تجهیزات استاندارد مورد نیاز برای یک کلاس آموزشی

 

پروژکتور و سیستم صوتی مناسب

بدون شک با یک پروژکتور مناسب میتوانید تاثیر آموزش خود را دوچندان کنید . حتما قبل از انتخاب به کارکرد صحیح پروژکتور توجه کنید. قطعا در کنار پروژکتور به یک سیستم صوتی مناسب هم احتیاج دارید.

تخته وایت برد

بهتراست دو تخته وایت برد یکی برای پروژکتور و یکی برای یاد داشت نکات لازم هنگام ارائه مطلب در کلاس آموزشی وجود داشته باشد.

میز و صندلی مناسب

میز و صندلی‌های غیر استاندارد که در بیشتر مراکز آموزشی استفاده می‌شود انرژی زیادی از دانش پذیران میگیرد و این کاهش انرژی باعث کاهش میزان یادگیری می‌شود. برای داشتن آموزش بهتر میز و صندلی‌های خود را استاندارد کنید.

سیستم کامپیوتر

از واجبات یک کلاس آموزشی استاندارد داشتن سیستم کامپیوتر است. کامپیوتر برای هر هر رشته و مهارتی میتواند مفید واقع شود. برای اینکه در هزینه‌های خود صرفه جویی کنید متناسب با نیاز کلاس کامپیوتر تهیه کنید.

  • تاریخ و ساعت انتشار :
    09:29       1397/10/25
  • تعداد بازدید :
    1045
  • پسندیده :

کلمات کلیدی

استاندارد کلاس‌های آموزشی

کلاس درس استاندارد

کلاس درس مناسب

فضای آموزشی مناسب

تجهیزات کلاس آموزشی

امکانات کلاس آموزشی
دلیل اصلی شکست استارت‌آپ‌ها - تیم نامناسب

یک تیم خوب پر از افراد با مهارت‌های مختلف معمولا برای موفقیت هر کسب‌وکار ضروری است. استارت‌آپ‌های شکست خورده معمولا از این گله می‌کنند که کاش از اول فلان متخصص را استخدام می‌کردند یا آرزو می‌کنند ای کاش مدیرعاملی داشتند که به جنبه‌ تجاری کار هم توجه نشان می‌داد.

استارت‌آپ Standout Jobs در توضیح شکست خود، این‌طور نوشته: «تیم موسس نمی‌توانست به تنهایی یک محصول فوق‌العاده به وجود بیاورد. این کار اشتباه بود. اگر این تیم نمی‌توانست به تنهایی این کار را بکند (یا حداقل با کمی کمک از سوی افراد مستقل و خارجی)، پس اصلا نباید استارت‌آپ را به راه می‌انداخت. ما باید افراد بیشتری را در کار دخیل می‌کردیم، افرادی که در ابتدا می‌توانستیم به جای پول با وعده‌ سهام آن‌ها را جذب کنیم. اما این کار را نکردیم.»

در برخی موارد، تیم موسس باید از افراد مکمل تشکیل شود. موسس استارت‌آپ Nouncer نوشته: «این مسئله من را به یاد مشکل اساسی می‌اندازد؛ این‌که باید شریکی می‌داشتم تا وزنه‌ تعادل من باشد و تصمیمات تجاری و تکنولوژیک من را از لحاظ منطقی بودن ممیزی کند.»