تبلیغات
شما

تجربه یا مدرک، مساله این است!

تجربه یا مدرک، مساله این است!

تجربه یا مدرک، مساله این است!

سرویس دانشجو:

پس از سال‌ها کار کردن احساس می‌کنید که دچار یکنواختی شدیدی شده اید و به فکر تغییر شغل خود می‌افتید. در اینجا مساله ای پیش می‌آید و آن این است که هیچ نوع مدرک دانشگاهی ندارید. به عبارتی شما تحصیلکرده دانشگاه زندگی هستند به همراه کوله باری از تجربیات شغلی و حرفه ای می‌باشید، علیرغم این که هیچ گونه مدرک رسمی ندارید اما بحث بر سر این موضوع است که چه چیزی برای عرضه و ارائه به بازار در چنته دارید؟

جورج سال گذشته در موقعیت مشابهی قرار گرفت. پس از سال‌های متمادی فعالیت به عنوان طراح و مدیر هنری به دلیل کسری بودجه از شغل خود برکنار شد. از طرف دیگر شرکت جدیدی نیازمند فردی مشابه بود، چنین به نظر آمد جورج مناسب‌ترین فرد برای شرکت مذکور می‌باشد اما شرکت خواستار فردی با مدرک و تحصیلات دانشگاهی بود. علیرغم تاسف بسیار مسوول استخدام، جورج برای شغل مذکور پذیرفته نشد.

چند ماه بعد مسوول استخدام با جورج تماس گرفته و بیان داشت شخص تحصیلکرد و دارای مدرک دانشگاهی که برای شغل مورد نظر استخدام کرده بودند از توانایی‌های لازم برخوردار نبوده و نتوانسته کار را به نحو احسن انجام دهد لذا از جورج درخواست نمودند تا به صورت آزمایشی با آن‌ها همکاری نماید. هم اکنون جورج جزو کارمندان تمام وقت و ثابت آن شرکت می‌باشد.

چنان شما نیز در موقعیتی مشابه، کوله باری از تجربه شغلی اما بدون مدرک، قرار دارید در ذیل به مواردی اشاره می‌شود که به کمک آن‌ها می‌توانید بر نکات قوت و مثبت خود تکیه نمایید:

 

1- بگذارید تجربیات صحبت کنند

از بیان و برجسته نمودن توانایی‌های شغلی، مهارت‌های فنی، دست یافته‌ها و دانش حرفه ای در رزومه خود اطمینان حاصل نمایید. تمام این کارها برای بیان مهارت‌ها و تخصص شماست. همچنین سعی نمایید به تمام سمت‌های مدیریتی که تاکنون داشته اید، شامل موارد مرتبط با اجتماع، سازمان‌های دولتی، خصوصی و عامل المنفعه اشاره نمایید.

 

2- حضور در فعالیت‌های اجتماعی

از پیشرفت‌های شغلی که به واسطه حضور فعال و مداوم در اتحادیه مربوط به زمینه شغلی خود به دست می‌آید، نهایت استفاده را ببرید. در جلسات محلی حضور یافته و در گروه‌های سرشناس عضو شوید. این قبیل فعالیت‌ها نه تنها موجب افزایش تجربه و مهارت می‌گردد بلکه موجب سرشناسی در رشته خودتان و ارتقا» قابلیت هایتان می‌شود.

 

3- بیان سوابق درخشان

سوابق می‌توانید شامل سابقه دانشگاهی یا سابقه شغلی باشد. در واقع هدف از این اقدامات بیان شخصیت فردی و تجربه حرفه ای است. نباید منتظر بمانید تا شرکت با شما تماس بگیرد بلکه باید آن‌ها را در جریان درخواست اولیه خود قرار دهید.

 

4- بیان آموخته‌های جانبی

تاکید بر این است تا میزان تمایل و علاقه خود به ارتقا» شغلی و تداوم یادگیری را بیان نمایید. هر نوع گواهینامه ای که اخذ نموده و سمینار شغلی را که گذرانده اید را نام ببرید. این مدارک و گواهینامه‌های اضافی بیانگر اراده شما برای به روز نگاهداشتن مهارت و دانش تان می‌باشد.

 

5- ربط تجربه به مدرک

در اطراف خود می‌توانید دانشگاه‌ها و موسساتی را بیابید که تدریس برنامه‌های مرتبط با زمینه شغلی تان در آنجا انجام می‌شود. در بسیاری از این موسسات این برنامه‌ها به همراه مدارک و گواهی نامه تخصصی در زمینه خاص ارائه می‌گردد. روش فوق برای کسب مدرک رسمی برای تجربه کاری حقیقی فوق العاده است.

 

6- کسب مدرک

دستیابی به تحصیلات تکمیلی به طرق و روش‌های گوناگون امکان پذیر است. درس‌ها و واحدهایی که به صورت اینترنتی ارائه می‌گردند امکان کار و تحصیل هم زمان را فراهم می‌آورند. چنین برنامه هایی برای بزرگسالان به نحوی طراحی می‌گردد که یا بدون کلاس و یا در حداقل کلاس ممکن و به صورت فشرده و سریع برگزار گردد. در انتها نیز امتحانات ارزیابی در سطح امتحانات دانشگاهی برگزار شد و به افراد برگزیده مدرک اعطا می‌گردد.

 

7- اخذ مدرک

چنان چه مشغول اخذ مدرکی می‌باشد، حتما در رزومه به آن اشاره نمایید. در صورت امکان زمان تقریبی اخذ مدرک را نیز ذکر نمایید.

در ادامه مباحث بالا موضوع دیگری پیش می‌آید و آن این که به غیر از مشاغل و حرفه هایی که مستلزم داشتن تحصیلات و مدرک مربوطه می‌باشند، مشاغلی نیز وجود دارند که دارای زمینه تحصیلی خاصی نمی‌باشد و یا به عبارت دیگر اولویت اول در این گونه مشاغل تجربه و آموزش حین شغل می‌باشد.

در ذیل به چند نمونه از مشاغلی اشاره شده است که در آن‌ها امکان اخذ مدرک وجود دارد اما لازم و به عبارتی ضروری نمی‌باشد و فاکتورهای دیگری مطرح می‌شود.

 

آژانس‌های معاملات املاک

آموزش حین کار: اگرچه مدرک تحصیلی مورد نیاز نمی‌باشد، متصدیان آژانس املاک قبل از شروع به کار باید جواز دریافت نمایند. جواز نیز بدین منظور می‌باشد تا متصدیان با آیین و مقررات و نحوه معاملات آشنا گردند. متصدیان نیز پس از طی دوره و کسب جواز می‌توانند کار خود را آغاز نمایند.

مدرک: از آنجا که معاملات املاک فرآیندی پیچیده دارد، رشته‌های دانشگاهی از قبیل مالی، حقوق، انگلیسی و حسابداری خصوصا برای آن دسته که به کسب و کار انفرادی متمایل می‌باشند مفید است.

- آژانس املاک شغلی بر پایه خرید و فروش و حق کمیسیون است. لذا موفقیت در اینگونه مشاغل وابستگی کمتری بر سابقه تحصیلی داشته و بیشتر بر خصوصیات و شخصیت افراد از قبیل پشتکار، جذب اعتماد و توانایی سازگاری و توافق با مشتریان متکی می‌باشد.

 

طراح لباس

- آموزش حین کار: این قبیل طراحان می‌توانند کار خود را با طی دوره‌های آموزشی یا طراحی و فعالیت شخصی آغاز نمایند.

- مدرک: مدارس، دانشگاه‌ها و موسسات گوناگونی در زمینه طراحی لباس فعالیت دارند. برای آن دسته از افراد که هیچ گونه تجربه و ارتباطی با این رشته و صنعت نداشته اند حضور در مدارس معتبر طراحی به واسطه دستیابی به آموزش و کشف و پرورش استعدادهای ذهنی و ذات کمک شایان توجهی خواهد بود. یکی دیگر از مزایای این گونه آموزش این است که امروزه طراحی بسیاری از لباس به وسیله برنامه‌های کامپیوتری صورت می‌گیرد که یادگیری وکاربری این قبیل برنامه‌ها بدون آموزش گران و دشوار است.

- موفقیت در شغل طراحی مستلزم ادغام استعداد، سخت کوشی و استقامت می‌باشد، آموزش نیز به کشف و شکوفایی استعدادها کمک می‌نماید.

 

کارشناس فروش

- آموزش حین کار افراد متمایل به فروشندگی می‌توانند کار خود را پس از گذراندن دوران دبیرستان شروع نمایند. افرادی که وارد این راه شده اند، می‌توانند به واسطه برنامه‌های آموزشی مرتبط یا ارتباط و برخورد مداوم با مشتریان کسب تجربه نمایند. داوطلبان بدون داشتن مدرک دانشگاهی نیز شانس بالایی برای موفقیت در زمینه‌های فروشندگی، تولید و حمل و نقل خواهند داشت.

- مدرک: در برخی از مشاغل خاص و تخصصی، فروشندگی مستلزم داشتن مدارک دانشگاهی می‌باشد. به عنوان مثال شرکت‌های داروسازی برای تصدی شغل فروشندگی به دنبال کارشناس شیمی یا داروسازی (دارای سابقه دانشگاهی) می‌باشند. همچنین شرکت‌های بیمه نیز افراد تحصیلکرده را ترجیح می‌دهد.

- همانند آژانس املاک، فروشندگی نیز صرف نظر از موارد خاص مذکور- برای موفقیت نیازمند انگیزه، انرژی و پشتکار می‌باشد.

 

منبع : روزنامه پیام استان سمنان

  • تاریخ و ساعت انتشار :
    09:32       1397/08/30
  • تعداد بازدید :
    931
  • پسندیده :

کلمات کلیدی

تجربه یا مدرک

سوابق درخشان
درخواست معلم خصوصی یا آموزشگاه

اگر به دنبال انتخاب معلم خصوصی حرفه ای یا دوره های آموزشی در آموزشگاه های معتبر هستید؛ با ثبت اطلاعات خود در فرم درخواست معلم خصوصی یا رزرو آموزشگاه می توانید هر چه سریعتر به کمک بلدیاب کلاس خصوصی یا گروهی مناسب خود را بیابید. (مشاهده فرم درخواست)

اجاره فضای آموزشی خصوصی و گروهی

اگر برای برگزاری کلاس های خصوصی, نیمه خصوصی یا گروهی خود نیاز به فضای آموزشی دارید، سایت بلدیاب امکانی برای شما فراهم کرده تا بتوانید با توجه به شرایط تدریس تان، اقدام به اجاره فضای آموزشی مناسب خود نمایید. (مشاهده مکان های آموزشی)

بلدیاب چگونه کار میکنید؟

سایت بلدیاب با معرفی و تبلیغ دوره های آموزشی مدرسین خصوصی و آموزشگاهای کل کشور فضایی را فراهم نموده تا کاربرانی که نیاز به دوره های آموزشی مختلف دارند با یک جست و جوی ساده در بلدیاب بتوانند مدرس یا آموزشگاه مناسب خود را بیابند و اطلاعات تماس آنها را مشاهده کنند. (درخواست دوره های آموزشی)

‌شرایط همکاری با بلدیاب

مدرسین خصوصی و آموزشگاه داران محترم می توانند برای تبلیغ دوره های آموزشی خود و جذب شاگرد برای کلاس های خصوصی و گروهی ، در هر زمینه ای (درسی، فنی، هنری، ورزشی، مالی ، حسابداری، کسب و کار و ... ) در سایت بلدیاب ثبت نام کنند و از خدمات آن استفاده نمایند. (ثبت نام و همکاری)

راهنمای تصویری استفاده از سایت بلدیاب

اگر مدرس خصوصی هستید یا آموزشگاه دارید بهتر است قبل از ثبت دوره های آموزشی خود از راهنمای بلدیاب استفاده کنید تا در معرفی دوره های خود و جذب شاگرد یا هنرجو موفق تر عمل کنید. (مشاهده راهنمای بلدیاب)

Baladyab اسماعیل محمدی

" اگر به دنبال دوره‌های آموزشی در هر زمینه ای به صورت خصوصی یا نیمه خصوصی هستید، یا می‌خواهید از دوره‌های برگزار شده توسط آموزشگاه‌های استان خود باخبر شوید، در وب سایت بلدیاب می‌توانید اساتید و آموزشگاه‌های که دوره شما را برگزار میکنند را پیدا کنید، در صورت نیاز با آنها تماس بگیرید و به صورت حضوری با آنها کلاس برگزار کنید. "

شما هم می توانید نظر خود را درباره سایت بلدیاب ثبت کنید.