تبلیغات
شما

نحوه شروع آموزش زبان به کودکان در خانه

نحوه شروع آموزش زبان به کودکان در خانه

بسیاری از والدین دوست دارند در منزل به کودکان خود زبان انگلیسی یاد دهند اما نمی‌دانند از کجا باید آموزش زبان را شروع کنند. اگر خودتان هم زیاد به این زبان مسلط نیستید مهم نیست. مهم این است که به آموزش زبان علاقه داشته باشید و کودک خود را تشویق کنید. کودک با دیدن شور و شوق شما به زبان انگلیسی علاقه‌مند می‌شود. اگر پس از چند جلسه آموزش زبان شروع به صحبت کردن به انگلیسی نکرد نگران نشوید. آموزش زبان و استفاده از آن به زمان نیاز دارد. صبور باشید و امید خود را از دست ندهید. زمانی خواهد رسید که کودک شروع به صحبت می‌کند.

 

برنامه روزانه داشته باشید

برای آموزش زبان در خانه یک برنامه‌ی روزانه بریزید. اگر تعداد جلسات زیاد و زمان‌ آن‌ها کوتاه باشد بهتر از این است که تعداد جلسات را به حداقل برسانید اما زمان آن‌ها را زیاد کنید. برای بچه‌های کم سن و سال 15 دقیقه کافی آموزش زبان است. با بزرگ‌تر شدن کودک و افزایش بازه‌ی زمانی تمرکز او می‌توانید مدت جلسات آموزش زبان را بیشتر کنید. برای جلب توجه کودک فعالیت‌ها باید کوتاه و متنوع باشد.

سعی کنید هر روز فعالیت‌های خاص را در زمان مشخص انجام دهید. بچه‌ها اگر بدانند در یک زمان خاص قرار است چه کاری انجام دهند احساس راحتی بیشتر می‌کنند و تمرکز بالاتری در زمان آموزش زبان دارند. برای مثال، پس از مدرسه می‌توانید یک بازی به انگلیسی انجام دهید یا قبل از خواب برای او داستان انگلیسی بخوانید. اگر در خانه فضای کافی داشته باشید می‌توانید بخشی از آن را فقط به انگلیسی اختصاص دهید و هر چیزی را که مرتبط با آموزش زبان است از جمله کتاب‌ها، بازی‌ها، دی‌وی‌دی‌ها و چیزهایی را که کودک با دست خود درست کرده در آن‌جا قرار دهید. فراموش نکنید تکرار مهم‌ترین بخش کار در آموزش زبان است. بچه‌ها یک کلمه را باید بارها و بارها بشنوند تا بتوانند آن را بگویند.

 

بازی

بچه‌ها با بازی و خوش‌گذرانی یاد می‌گیرند. استفاده از فلش کارت روشی عالی برای آموزش زبان و مرور واژگان است و بازی‌های زیادی می‌توانید با آن‌ها انجام دهید.

بازی‌های بسیار زیادی وجود دارد که می‌توانید به وسیله‌ی آن‌ها به آموزش زبان به کودک خود بپردازید:

 

 • باز‌ی‌های عملی
 • بازی‌های تخته‌ای مثل مار پله
 • بازی‌ با لغات مثل هنگ من
 • بازی‌های آنلاین

 

استفاده از موقعیت‌های روزمره

خوبی آموزش زبان در خانه این است که می‌توانید از موقعیت‌های روزمره و اشیاء واقعی موجود در خانه استفاده کنید. به عنوان مثال:

 • وقتی کودک در حال پوشیدن لباس است یا در حال مرتب کردن لباس‌های تمیز هستید در مورد لباس به انگلیسی صحبت کنید. مثال: «Let's put on your blue socks» یا «It's dad's T-shirt».
 • هنگامی که کودک با کمک شما اتاق خود را تمیز می‌کند کلمات مربوط به اسباب بازی‌ها و مبلمان را تمرین کنید. مثال: «Let's put your teddy bear on the bed» یا «Where is the blue car».
 • هنگام آشپزی یا رفتن به خرید کلمات مربوط به غذا را آموزش دهید. وقتی به سوپر مارکت می‌روید لیست خرید را به کودک بدهید تا آن‌ها  را از روی لیست پیدا کند. البته اگر سن کودک خیلی کم است می‌توانید از عکس هم استفاده کنید. در راه برگشت به خانه آن کلمات را با او مرور کنید.

 

استفاده از داستان

بچه‌های کم سن و سال عاشق کتاب‌های عکس‌دار و رنگی هستند. با هم به عکس‌های کتا‌ب‌ها نگاه کنید و با اشاره به عکس‌ها کلمات مربوط به آن‌ها را بگویید. سپس می‌توانید سوال کنید و از او بخواهید اشاره کند مثلا بپرسید «Where's the cat» و او به عکس گربه اشاره کند. بعد با پرسیدن سوال «What's that» او را تشویق کنید کلمات را بگوید. گوش دادن به داستان باعث می‌شود کودک به صداها و ریتم جملات انگلیسی عادت کند.

داستان‌های تصویری به همراه فایل صوتی آن‌ها روشی بسیار عالی در آموزش زبان برای تقویت مهارت‌های شنیدن و خواندن است.

 

استفاده از آهنگ

استفاده از آهنگ در آموزش زبان روشی موثر برای تدریس کلمات جدید و تلفظ صحیح واژگان است. آهنگ‌هایی که توام با انجام یک کار یا عمل است به ویژه برای بچه‌ی کم سن و سال عالی است چون حتی اگر نتوانند آن آهنگ را بخوانند، می‌توانند کارهایی را که در آهنگ گفته می‌شود را به همراه شما یا بچه‌های دیگر انجام دهند. در این نوع آهنگ‌ها اغلب کاری که انجام می‌گیرد معنای کلماتی را که گفته می‌شود نشان می‌دهد.

 

آموزش قواعد

برای آموزش دستور زبان به کودکان نباید قواعد را به صورت صریح و مستقیم به آن‌ها یاد داد. آن‌ها باید ساختارهای دستور زبان را در جملات مختلف و در موقعیت‌های مرتبط با آن ساختارها بشنوند و استفاده کنند. مثلا must و mustn't را زمانی که در مورد وظایف او در مدرسه صحبت می‌کنید استفاده کنید. اگر از همان سنین کودکی ساختارهای گرامری را در موقعیت‌های مرتبط بشنود، باعث می‌شود وقتی بزرگ‌تر شد این ساختارها را به صورت طبیعی و صحیح استفاده کند.

 

کدام کلمات و عبارات را باید اول از همه آموزش داد

هنگام آموزش زبان به کودک در انتخاب موضوعات باید شخصیت و علاقیات او را مد نظر داشته باشید و اجازه دهید در این انتخاب به شما کمک کند. می‌توانید کا را با این موضوعات شروع کنید:

 • اعداد
 • رنگ‌ها
 • صفت‌ها
 • اعضای بدن
 • اسباب بازی‌ها
 • لباس‌ها
 • حیوانات
 • غذا

همچنین وقتی می‌خواهید به کودک بگویید که وقت آموزش زبان رسیده همیشه از عبارت «English time» استفاده کنید تا به آن عادت کند مثلا بگویید« It's English time. Let's sit down. Which song shall we start with today» بچه‌ها خیلی زود عباراتی مثل I like; I don't like; What color is it; Point to; Where is; Can I have; thank you و please را یاد می‌گیرند.

روش آموزش زبان هر چه باشد مهم این است که شاد و مفرح بوده و به کودک و شما احساس لذت بدهد.

منبع : irangan

 • تاریخ و ساعت انتشار :
  19:48       1395/11/12
 • تعداد بازدید :
  416
 • پسندیده :

کلمات کلیدی

آموزش زبان

آموزش زبان کودکان

تدریس زبان

تدریس زبان در خانه

تدریس زبان انگلیسی
چیپس سیب زمینی

این محصول پرطرفدار اولین بار توسط آشپزی به نام جورج کروم ساخته شد. یکی از مشتری‌های رستوران که از سیب زمینی سرخ شده رستوران راضی نبود مرتباً آنها را به آشپزخانه پس می‌داد و از تردنبودن آنها شکایت می‌کرد . آشپز رستوران که عصبانی شده بود و دیگرحوصله شنیدن شکایت مشتری را نداشت سیب زمینی‌ها را به صورت لایه‌های بسیار نازک خرد کرد، به آنها نمک اضافه کرد و در روغن فرو برد. این چیپس‌های ترد و خوشمزه به زودی در سراسر آمریکا معروف شدند و طرفداران زیادی پیدا کردند.