تبلیغات
شما

آموزش نصب ویندوز در حالت UEFI و GPT برای کامپیوتر و لپ تاپ

آموزش نصب ویندوز در حالت UEFI و GPT برای کامپیوتر و لپ تاپ

در ویندوز 7 نسخه ای اولیه از UEFI در هسته ویندوز قرار گرفت، نصب ویندوز 7 در این حالت تغییر زیادی را در سرعت ویندوز 7 ایجاد نمی‌کند. اما در ویندوز 8 به بالا بدلیل ایجاد قابلیت‌های جدیدی همچون Secure Boot، کنترل کامل بایوس از طریق UEFI، با نصب ویندوز در این حالت سرعت ویندوز بسیار بالا رفته و به ندرت کندی در این سیستم عامل بوجود می‌آید.

1. در صورتی که با پیغام زیر مواجه می‌شوید:

Windows cannot be installed to this disk. The selected disk is of the GPT partition style 


دلایل بوجود آمدن این پیغام:

 • Partition Style شما به صورت GPT است.
 • ویندوز شما به صورت UEFI نصب شده است. (هنگامی که پارتیشن بندی هارد شما GPT باشد ویندوزی که روی آن نصب می‌شود الزاماً باید به صورت UEFI  نصب شود)

در لپ تاپ هایی که ویندوز اورجینال دارند از زمان ویندوز 8 در کارخانه Partition Style هارد دیسک به صورت GPT انجام میشه و ویندوز به صورت UEFI نصب شده است.

 

َA. برای نصب ویندوز در این حالت باید یکی از موارد زیر را در اختیار داشته باشید : 

 • یک DVD حاوی فایل‌های UEFI (ویندوز باید 64 بیتی تکی باشد)
 • یک فلش مموری بوتیبل شده به صورت GPT با استفاده از این آموزش که حاوی فایل‌های UEFI باشد. آموزش بوتیبل کردن فلش مموری در حالت UEFI و GPT برای نصب ویندوز


B. چگونه بفهمیم DVD یا ایمیج ISO که در اختیار داریم حاوی فایل‌های مورد نیاز است؟

1. وارد فایل‌های داخل DVD شوید.

2. پوشه EFI را باز کنید.

3. درصورتی که دو پوشه Microsoft و Boot وجود داشت DVD دارای فایل‌های UEFI است.

 

C. بوت DVD / فلش مموری:

پس از تهیه DVD یا فلش مموری حاوی فایل‌های مورد نیاز وارد منوی بوت سیستم شوید. با دو گزینه زیر مواجه خواهید شد:

 • یکی از گزینه‌ها نام DVD رایتر/فلش مموری تنها نوشته شده است.
 • دومین گزینه قبل از نام DVD رایتر/فلش مموری عبارت UEFI نوشته شده است. (این گزینه را انتخاب کنید)


در لپ تاپ‌های ASUS: هنگام مشاهده لوگو ASUS کلید F2 را فشار داده و سپس از منوی Save & Exit گزینه مورد نظر را انتخاب کنید.
در لپ تاپ‌های Lenovo : هنگام مشاهده لوگو Lenovo کلید fn + F12 را فشار دهید.
سایر لپ تاپ‌ها و سیستم‌ها نیز شبیه این دو لپ تاپ هستند ...

پس از انتخاب، فایل‌های ویندوز لود شده و به مراحل ابتدایی نصب ویندوز می‌رسیم. در صورتی که موقع نصب ویندوز درایو‌های شما به این صورت بود ویندوز کنونی شما UEFI است.

1. یک درایو 300 مگابایتی بنام Recovery (برخی سیستم‌ها این پارتیشن ساخته نمی‌شود و وجود ندارد)
2. یک درایو 100 مگابایتی بنام System
3. یک درایو 128 مگابایتی بنام MSR
 


حال شما باید درایو Primary را انتخاب کرده و ویندوز را نصب کنید.
 

2. در صورتی که با پیغام زیر مواجه می‌شوید.

Windows cannot be installed to this disk. the selected disk has an MBR partition table. on EFI systems, Windows can only be installed to GPT disks.
دلایل بوجود آمدن این پیغام:

 • Partition Style شما به حالت عادی MBR است.
 • دیسک/ فلش مموری توسط شما و یا سیستم به صورت UEFI بوت شده است.

 

برای رفع این پیغام مراحل زیر را انجام دهید.

 • دیسک را به صورت عادی بوت کنید. در لیست بوت اگر برای دیسک یا فلش مموری دو گزینه مشاهده کردید گزینه ای رو انتخاب کنید که UEFI قبل از آن نوشته نشده باشد.
 • وارد تنظیمات بایوس شوید در صورتی که Boot Mode روی UEFI قرار دارد آن را به Legacy تغییر دهید. (برخی از سیستم‌ها و لپ تاپ ها  UEFI به صورت روشن/خاموش قرار گرفته که باید آن را خاموش کنید.)
 • وارد تنظیمات بایوس شوید در صورتی که Secure Boot روشن است(در صورت وجود)  آن را خاموش کنید.
 • در صورتی که فلش مموری بوتیبل کرده اید طبق این آموزش بوتیبل کنید: آموزش بوتیبل کردن فلش مموری در حالت MBR برای نصب ویندوز بصورت عادی

 

3. در صورتی که ویندوز کنونی شما عادی بوده و می‌خواهید ویندوز را به تمایل شخصی خودتان به صورت UEFI نصب کنید.

پارتیشن استایل قدیمی و پر کاربرد MBR تنها قادر به پشتیبانی و فرمت دیسک هایی تا حداکثر ظرفیت 2.2 ترابایت است، به همین دلیل در صورتی که هارد‌های 3 یا 4 ترابایت یا بیشتر را خریداری کرده اید باید به صورت GPT فرمت شود و اگر بخواهید ویندوز روی آن نصب کنید به اجبار ویندوز باید به صورت UEFI نصب شود. برای نصب ویندوز در این حالت موارد زیر را انجام دهید.

 

مرحله 1 : شما پارتیشن بندی MBR دارید که باید به GPT تبدیل شود. برای این کار باید پارتیشن بندی کنید که تمام فایل‌های شما حذف می‌شود! پس باید فایل‌ها و اطلاعات خود را به یک هارد اکسترنال انتقال داده و سپس پارتیشن بندی کنید. (طبق آموزش این مطلب)
 

...:::: توجه داشته باشید تبدیل بلعکس GPT به MBR نیز نیازمند پارتیشن بندی مجدد است :::...


مرحله 2: شما نیاز به یک DVD/فلش مموری حاوی فایل‌های مورد نیاز دارید. که باید طبق بخش اول این آموزش آن را تهیه کرده و سپس بوت کنید. (معمولاً هنگام بوت بجای لوگوی ویندوز لوگوی سازنده ظاهر می‌شود که نشان از بوت شدن صحیح ویندوز در حالت UEFI است)

مرحله 3 : پس از بوت DVD/فلش مموری طبق روال همیشگی به بخش انتخاب درایو می‌رسید. جهت تست صحیح بودن مراحل انجام شده سعی کنید یک درایو را انتخاب کنید و به ادامه نصب بروید، در صورتی که با پیغام بخش دوم مواجه شدید همه چیز درست است! در غیر این صورت مراحل انجام شده را اشتباه انجام داده اید.

مرحله 4 : با استفاده از کلید Delete کل پارتیشن‌های خود را پاک کنید (همانند تصویر زیر)
 

مرحله 5 : بر روی New  کلیک کنید.
مرحله 6 : سپس ظرفیتی برای درایو C انتخاب کنید. (دلخواه است مثلاً 100 گیگابایت معادل 102400 مگابایت)
مرحله 7 : با ساخت درایو C  تعداد 4 پارتیشن ویژه مخصوص UEFI /GPT ایجاد می‌شوند. ( Recovery - System - MSR - Primery)
مرحله 8  : سایر درایو‌ها را نیز به دلخواه پارتیشن بندی کنید.
مرحله 9 : پس از انجام مراحل قبل پارتیشن چهارم یا همان Primery را انتخاب و ویندوز را نصب کنید.

 

نکته بسیار بسیار مهم : Recovery, System, MSR رو به هیچ عنوان نباید حذف کنید مگر اینکه بخواید به حالت عادی برگردید آن هم وقتی امکان پذیر هست که تمام پارتیشن‌ها رو دوباره حذف کنید یا با نرم افزار‌های جانبی GPTT رو به MBR تبدیل کنید.

 

اگر یکی پارتیشن‌های MSR یا System را حذف کرده و نمی‌توانید ویندوز نصب کنید:

دیسک/فلش مموری رو به صورت UEFI بوت کنید سپس در مراحل نصب ویندوز پارتیشن اول یا همان درایو C را حذف کنید و دوباره بسازید ویندوز به صورت خودکار پارتیشن‌های سیستم و MSR  (و گاهی اوقات Recovery) را به صورت خودکار ایجاد می‌کند. در صورتی که پس از تلاش نتوانستید پارتیشن‌های مورد نیاز را بسازید دو روش وجود دارد:

 • یک ویندوز 7 بوتیبل بوت کنید، فایل‌ها رو به هارد اکسترنال کپی کنید و دوباره پارتیشن بندی کنید.
 • یا با استفاده از نرم افزار هایی مثل AOMEI Partition Assistant پارتیشن بندی هاردتون رو از GPT به MBR تبدیل کنید. (پیشنهاد نمیشود)

منبع : peymanm

سایت بلدیاب هیچگونه مسئولیتی در قبال مشکلات احتمالی بوجود آمده ندارد.

 • تاریخ و ساعت انتشار :
  20:06       1395/10/28
 • تعداد بازدید :
  46441
 • پسندیده :

کلمات کلیدی

حالت UEFI

ویندوز

نصب ویندوز

فرمت هارد

مشکل ویندوز

هادر GPT


دسته بندی

نرم افزار


درخواست معلم خصوصی یا آموزشگاه

اگر به دنبال انتخاب معلم خصوصی حرفه ای یا دوره های آموزشی در آموزشگاه های معتبر هستید؛ با ثبت اطلاعات خود در فرم درخواست معلم خصوصی یا رزرو آموزشگاه می توانید هر چه سریعتر به کمک بلدیاب کلاس خصوصی یا گروهی مناسب خود را بیابید. (مشاهده فرم درخواست)

اجاره فضای آموزشی خصوصی و گروهی

اگر برای برگزاری کلاس های خصوصی, نیمه خصوصی یا گروهی خود نیاز به فضای آموزشی دارید، سایت بلدیاب امکانی برای شما فراهم کرده تا بتوانید با توجه به شرایط تدریس تان، اقدام به اجاره فضای آموزشی مناسب خود نمایید. (مشاهده مکان های آموزشی)

بلدیاب چگونه کار میکنید؟

سایت بلدیاب با معرفی و تبلیغ دوره های آموزشی مدرسین خصوصی و آموزشگاهای کل کشور فضایی را فراهم نموده تا کاربرانی که نیاز به دوره های آموزشی مختلف دارند با یک جست و جوی ساده در بلدیاب بتوانند مدرس یا آموزشگاه مناسب خود را بیابند و اطلاعات تماس آنها را مشاهده کنند. (درخواست دوره های آموزشی)

‌شرایط همکاری با بلدیاب

مدرسین خصوصی و آموزشگاه داران محترم می توانند برای تبلیغ دوره های آموزشی خود و جذب شاگرد برای کلاس های خصوصی و گروهی ، در هر زمینه ای (درسی، فنی، هنری، ورزشی، مالی ، حسابداری، کسب و کار و ... ) در سایت بلدیاب ثبت نام کنند و از خدمات آن استفاده نمایند. (ثبت نام و همکاری)

راهنمای تصویری استفاده از سایت بلدیاب

اگر مدرس خصوصی هستید یا آموزشگاه دارید بهتر است قبل از ثبت دوره های آموزشی خود از راهنمای بلدیاب استفاده کنید تا در معرفی دوره های خود و جذب شاگرد یا هنرجو موفق تر عمل کنید. (مشاهده راهنمای بلدیاب)

Baladyab اسماعیل محمدی

" اگر به دنبال دوره‌های آموزشی در هر زمینه ای به صورت خصوصی یا نیمه خصوصی هستید، یا می‌خواهید از دوره‌های برگزار شده توسط آموزشگاه‌های استان خود باخبر شوید، در وب سایت بلدیاب می‌توانید اساتید و آموزشگاه‌های که دوره شما را برگزار میکنند را پیدا کنید، در صورت نیاز با آنها تماس بگیرید و به صورت حضوری با آنها کلاس برگزار کنید. "

شما هم می توانید نظر خود را درباره سایت بلدیاب ثبت کنید.