تبلیغات
شما

حوصله معلم‌ها را زیاد کنیم

حوصله معلم‌ها را زیاد کنیم

حوصله معلم‌ها را زیاد کنیم

معلم

خلاقیت و ابتکار عمل برای رشد و ارتقای علمی کشور از اهمیت به سزایی برخوردار است. جامعه‌ای که بتواند خلاقیت نسل جوان و به خصوص دانش‌آموزان را فراهم سازد به‌طور حتم از رشد و شکوفایی علمی بهره‌مند خواهد شد.

سازمان آموزش و پرورش به‌عنوان متولی این بخش می‌تواند بستر مناسبی برای رشد فکری دانش‌آموزان ایجاد کند.

معلم خلاق می‌تواند با به کارگیری روش‌های نوین تدریس تأثیر به سزایی در پرورش خلاقیت دانش‌آموزان داشته باشد.

 

برخی از معلمان حتی انگیزه‌ای برای درس دادن به دانش‌آموزان ندارند با این حال چگونه می‌توان توقع داشت زمینه لازم برای رشد خلاقیت را در دانش‌آموزان فراهم کنند. معلمان با رفتار خلاقانه، می‌توانند محیطی را برای ارتقای خلاقیت در دانش‌آموزان به وجود آورند. اگر معلم با اتخاذ روش‌های نوین و کاربردی آموزش در راستای بروز خلاقیت دانش‌آموزان گام بردارد ولی الگوی عملی مناسبی در این خصوص نتواند ارائه کند تأثیری در رشد و شکوفایی دانش‌آموزان نخواهد داشت.

ارائه برنامه‌های آموزشی به معلمان و بسترسازی مناسب برای پرورش خلاقیت در بالفعل کردن خلاقیت دانش‌آموزان و معلمان بسیار مؤثر خواهد بود.

شوخ‌طبعی از شاخص‌های مهم خلاقیت به شمار می‌رود و وجود حس شوخی و شوخ‌طبعی در فضای خانواده بسیار مهم است. حس شوخ‌طبعی به‌طور مستقیم به رشد خلاقیت دانش‌آموزان کمک می‌کند و در خانواده‌هایی که فضای زندگی آنان خشک و رسمی است بسیاری از خلاقیت‌ها در آنان بروز نمی‌کند.

ناآگاهی برخی از والدین از فرآیند رشد خلاقیت در کودکان و مطالعه نکردن آن‌ها در این زمینه سبب می‌شود هیچ‌گاه نتوانند برای پرورش و شکوفایی خلاقیت فرزند خود برنامه‌ریزی کند.

بیهوده شمردن تخیلات دانش‌آموزان، نشناختن علایق درونی فرزندان، تحمیل علاقه از موانع خلاقیت دانش‌آموزان در خانواده است. تقویت حس اعتماد به نفس و خودباوری در دانش‌آموزان، ترغیب آن‌ها به حدس زدن مسائل درسی، اهمیت جدی به امر آموزش ابتکار عمل و خلاقیت، ترتیب دادن سخنرانی برای شخصیت‌های خلاق دانش‌آموز از روش‌های کاربردی پرورش خلاقیت است.

هم‌چنین با ترتیب دادن برنامه‌های سخنرانی برای دانش‌آموزان خلاق می‌توان، اندیشه‌های مبتکرانه آن‌ها را در اختیار سایر دانش‌آموزان قرار داد. سایر دانش‌آموزان نیز با الگوبرداری از چنین شخصیت‌هایی تلاش خواهند کرد که خود نیز خلاق و مبتکر شوند تا بتوانند الگویی برای سایر هم کلاس‌های خود باشند. اندیشه‌های خلاق زمانی بروز خواهند کرد که شرایط برای بروز آن فراهم شود و بهره‌گیری از روش حدس زدن در شرایط مختلف نیز عاملی برای شکوفایی استعداد و تجلی خلاقیت است.

حس شوخ‌طبعی به‌طور مستقیم به رشد خلاقیت دانش‌آموزان کمک می‌کند و در خانواده‌هایی که فضای زندگی آنان خشک و رسمی است بسیاری از خلاقیت‌ها در آنان بروز نمی‌کند.

هر دانش‌آموزی در برابر مسائل و رویدادها واکنش منحصر به فردی خواهد داشت که بیان آن واکنش‌ها می‌تواند زمینه‌ای برای تجلی خلاقیت در سایر دانش‌آموزان ایجاد کند. وی ایجاد فضا و بستر طبیعی و آرام برای بیان واکنش‌ها و احساسات دانش‌آموزان و دور کردن فضاهای خشن و پر التهاب را اقدامی مؤثر در پرورش خلاقیت دانش‌آموزان ذکر می‌کند. یکی از روش‌های مؤثر در پرورش خلاقیت حذف عوامل منفی و تحقیرآمیز از فراروی دانش‌آموزان است. تحقیر، تمسخر، تنبیه و شرمنده کردن مانع شکوفایی استعدادها و خلاقیت‌ها می‌شود. نباید تمامی دانش‌آموزان را با یکدیگر یکسان بدانیم، اطلاع از این تفاوت‌ها در تحقق و شکوفایی استعدادهای بالقوه آن‌ها مؤثر است.

 

منبع: تبیان

  • تاریخ و ساعت انتشار :
    09:18       1397/09/07
  • تعداد بازدید :
    29
  • پسندیده :

کلمات کلیدی

معلم،معلم خصوصی،تدریس،معلم خلاق
دلیل اصلی شکست استارت‌آپ‌ها - توسعه جغرافیایی غلط

موقعیت جغرافیایی از چند جهت مهم است. اولین نکته این است که باید میان مفهوم استارت‌آپ و موقعیت جغرافیایی آن هماهنگی وجود داشته باشد. 

استارت‌آپ Meetro این‌طور اعلام کرده است: «ما محصول خود را ارائه دادیم و آن را به تمامی دوستان خود در شیکاگو معرفی کردیم. بعد به مهم‌ترین روزنامه‌های محلی سفارش دادیم تا مقالات خوب و دقیقی در مورد محصول بنویسند. همه چیز داشت خوب پیش می‌رفت... اما خیلی زود متوجه یک مشکل شدیم و آن هم این‌که اگر ۱۰۰ کاربر فعال در شیکاگو داری، دلیل نمی‌شود که بیشتر از یکی دو کاربر در میلواکی داشته باشی که فقط چند صد کیلومتر با ما فاصله دارد؛ دیگر چه برسد به نیویورک و سان‌فرانسیسکو. نرم‌افزار و مفهوم ما نمی‌توانست از حد مرزهای فیزیکی خود فراتر برود.»

موقعیت جغرافیایی، دلیل شکست برخی از تیم‌های دورکاری هم بوده است. کلید کار این است که اگر تیم شما قرار است از راه دور کار کند، باید راه ارتباطی موثری پیدا کنید؛ در غیر این‌صورت، فقدان همکاری تیمی و برنامه‌ریزی منجر به شکست خواهد شد. استارت‌آپ Devver این‌طور نوشته است: «مهم‌ترین مشکل تیم‌های دورکاری، مسایل اداری است. مدیریت لیست حقوقی، بیکاری، بیمه و غیره در سراسر یک استان خیلی سخت است... و اگر تیم خیلی کوچک باشد، فقط مایه‌ دردسر و اتلاف وقت است.»