تبلیغات
شما

چگونه تدریس خصوصی فیزیک بهتری داشته باشیم؟

چگونه تدریس خصوصی فیزیک بهتری داشته باشیم؟

 

تدریس خصوصی فیزیک

فیریک درس شیرینی است ولی بیشتر دانش آموزان حتی آنهایی که علاقه زیادی به این درس دارند بازهم یک جای کارشان میلنگد. همه مباحث فیزیک خیلی سخت و پیچیده نیست ولی خوب یاد دادن آن مهارت و تسلط خاصی را می‌طلبد. علت مشکل داشتن اکثر دانش آموزان در این درس هم همین است ، نبود مدرس خوب. در این مقاله سعی کردیم مواردی را که کمک میکند شما تدریس خصوصی فیزیک بهتری داشته باشید را بیان کردیم.

 

آیا به فیزیک علاقه مند هستید؟

این سوالی است که قبل از شروع تدریس خصوصی فیزیک باید از خود بپرسید. بدون داشتن علاقه برای درسی مثل فیزیک که دارای مباحث سخت و پیچیده فراوان اسن نمیتوانید تدریس خصوصی خوبی داشته باشید. اگر خودتان علاقه نداشته باشید ممکن است این بی علاقگی را به دانش آموز نیز منتقل کنید.

 

قبل از هرچیز اشکالات پایه ای را تشخیص دهید.

برای شروع تدریس خصوصی فیزیک، ابتدا باید اشکالات اساسی دانش آموز را تشخیص دهید و از پایه آن‌ها را حل کنید. برای مثال ممکن است شما شروع به تدریس مبحثی کنید که دانش آموز هنوز در مباحث پایه و پیش نیاز این درس مشکل داشته باشد پس تدریس شما بی ثمر خواهد بود.

 

از فهم مفاهیم مطمئن شوید

تدریس فیزیک باید کاملا مفهومی باشد تا دانش آموز بتواند هر سوالی را حل کند. پس هم خودتان مفهومی تدریس کنید و هم از دانش آموز بخواهید مفاهیم را برای شما شرح دهد تا از یادگیری او مطمئن شوید.

 

راه حلهای مختلف حل مسائل را آموزش دهید

در کلاس تدریس خصوص فیزیک شاگردانتان را محدود به یک فرمول و راه حل خاص نکنید. اگر کاری کنید که درس را خوب درک کنند، خودشان راه حل ارائه می‌دهند. مسلما اول کار باید به انها کمک کنید. ولی حین تدریس به آنها یادآوری کنید که ذهنشان را به کار بیندازند و در جستجوی راه حلهای ساده‌تر و بهتری برای حل سوالات باشند اگر نتوانستند حتما خودتان روش‌های مختلف را آموزش دهید.

 

نمونه سوال امتحانی حل کنید

برای جا افتادن بهتر مطلب در جلسات تدریس خصوصی فیزیک نزدیک به امتحان سوالهای امتحانی حل کنید تا شاگردتان با نحوه مطرح شدن سوالات آشنا گردد. البته در طول ترم هم می‌توانید حین تدریس مباحث مختلف سوالهای امتحانی مرتبط با هر مبحث را حل کنید.

 

تکلیف بدهید

در فاصله دو جلسه تدریس خصوصی فیزیک به شاگرد خود تکلیف بدهید. این کار ارتباط شاگرد با درس را حفظ میکند. حل تمرین بدون حضور معلم خصوصی باعث می‌شود که نقاط ضعف شاگرد خود را نشان دهد و در جلسات بعدی میتوانید آنها را برطرف کنید.

 

ارزیابی و امتحان فراموش نشود

بهتر است پس از پایان هر جلسه تدریس خصوصی فیزیک،  امتحان کوتاهی (در حد دو، سه سوال) از داش آموز بگیرید. رعایت این موضوع هم به تثبیت آموخته ها  در ذهن دانش آموز بسیار کمک میکند و هم باعث می‌شود تا شما بتوانید درک بهتری از میزان یادگیری او داشته باشید.

 

خشک نباشید

سعی کنید با دانش آموز خود ارتباطی صمیمی و گرم برقرار کنید تا بتوانید فضای خشک تدریس خصوصی فیزیک را از بین ببرید. جدیت داشته باشید ولی نگذارید این جدیت فضای خشکی بر جلسه تدریس حاکم کند. هنر یک معلم فیزیک خوب این است که بتوانید این موضوع را مدیریت کنید.

 

خودتان هم مطالعه و تمرین داشته باشید

برای تدریس فیزیک باید تسلط بالایی برهمه مباحث داشته باشید، پس بهتر است قبل هرجلسه تدریس به غیر از مباحثی که قصد تدریس آن را دارید مباحث گذشته راهم مرور داشته باشید. چون ممکن است دانش آموز شما از مباحث قبلی مشکل یا سؤالی داشته باشد.

 

از وسایل کمک آموزشی غافل نشوید

در صورت امکان از وسایل کمک آموزشی برای تدریس خود استفاده کنید این کار هم به یادگیری مفهومی‌تر فیزیک کمک میکند و هم میتواند خشکی کلاس خصوصی فیزیک را بگیرد.

منبع : وب سایت بلدیاب

  • تاریخ و ساعت انتشار :
    11:21       1397/09/11
  • تعداد بازدید :
    549
  • پسندیده :

کلمات کلیدی

تدریس خصوصی

تدریس خصوصی فیزیک

آموزش خصوصی فیزیک

فیزیک دبیرستان

فیزیک دوره دوم

معلم خصوصی

معلم خصوصی فیزیک


دسته بندیمقالات مرتبط

نکات مهم رانندگی در جاده برفی

1- به ازای هر 15کیلومتر سرعتی که در ساعت دارید، باید به اندازه طول یک ماشین با خودروی جلویی فاصله داشته باشید.
2-  حداکثر سرعت مجاز انواع سواری و وانت بار در آزاد راه‌ها 120کیلومتر و اتوبوس مینی بوس، تریلر و کامیون 110کیلومتر و حداقل سرعت این وسایل نقلیه در اتوبان‌ها 70کیلومتر در ساعت است.

3-استفاده از نور بالا در فاصله 150متری با خودروی جلویی مجاز است به جز در مواقع ضروری مثل مه گرفتگی و درصورت نبود مه شکن در حین بروز کولاک و مه که مجاز نمی‌باشد.